Srovnání studentských účtů
Jste-li student, oceníte co nejmenší náklady při vedení studentského bankovního účtu. Dnes se společně podíváme na tento druh bankovního produktu. Za co se obvykle platí a co je většinou zdarma? Co vše potřebujete k jeho vyřízení? Pojďme si na tyto otázky odpovědět.
Studentské účty – výsada hlavně velkých bank
Téměř všechny banky na trhu nabízejí účty už od patnácti let, mnohé ještě dříve. Pokud je vám jedno, jaký status má běžný účet, menší banky je nabízejí bez přívlastku „studentský“. Pokud se spokojíte s omezenější nabídkou, jsou tyto účty pro mladé lidi zdarma. Typické studentské účty jsou pak výsadou velkých bank. Speciální účty pro mladé lidi, připravující se na budoucí povolání, nabízí zejména Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, mBank, Reiffeisenbank a UniCredit Bank. Účty jsou však omezené věkem. Nejdelší možnou dobu můžete využít u Komerční banky – až do 30 let. Ostatní banky pak mají hranici 26 let.
Potvrzení o studiu
Další podmínka je samozřejmě logická – klient, který používá tento typ účtu, musí studovat. To se dokazuje často potvrzením o studiu ze střední či vysoké školy. U dětí banky podmiňují uzavření smlouvy o účtu návštěvou pobočky, u studentů to lze i přes internet. Některé banky však budou chtít doložit vaše studium. Buď již zmíněným potvrzením o studiu nebo ISIC kartou. Banky, nevyžadující tento úkon, jsou spíše výjimkou. Jde o ČSOB, Poštovní spořitelnu a UniCredit Bank. Zde své studium nemusíte dokládat.
Co vše je zdarma?
CO všechno je na těchto účtech zdarma. Vedení účtu je ve valné většině bez poplatku. V Reiffeisenbank je studentský účet zdarma do 18 let. Poté může být také zdarma, pokud na účtu proběhnou každý měsíc alespoň 3 platby. Jinak 49 Kč za měsíc. Výběry jsou zase zpoplatněné jen u mBank (3 výběry zdarma poté 29 Kč za výběr). Kontokorent je na těchto účtech také skoro vždy možný. U České spořitelny však jen do výše 20 000 Kč a u mBank není možný vůbec.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.