Stále se vám nedaří nic uspořit? Jednoduché návyky pomohou
O potřebě materiálního zabezpečení se hovoří již delší dobu. Experti doporučují odkládat si stranou až čtvrtinu financí, přesto se až polovině domácnosti v ČR nepodaří během měsíce našetřit ani pár stokorun.
Patříte také mezi ně? Neházejte nad svou finanční stabilitou flintu do žita a zkuste to ještě jednou. Budete možná příjemně překvapeni. Finanční polštář se totiž vždycky hodí, o tom nás tento rok jistě nemálo přesvědčil.
Snažte se minimalizovat impulzivní nákupy
Určitě to také znáte. Přijdete do obchodu a něco se vám zalíbí, případně vám nabízejí lákavé slevy. Díky vidině ušetřených peněz tak mnohdy utrácecí mánii propadnou u i ti, kteří k ní jinak sklony nemají. A přitom se často stává, že výhodně zakoupená věc nakonec skončí někde na poličce, případně jako „příhodný dárek“ pro příbuzenstvo – protože „když už jsme to měli doma…“
A co tedy s tím? Plánujte. Vyplatí se to zejména u větších nákupů. Sledujte také akce. Zásobit se těstovinami, rýží nebo jinými trvanlivými potravinami se určitě vyplatí, tak jako tak byste je v příštích měsících či dvou kupovali znovu, tak proč to nevzít tzv. z jedné vody načisto? Je totiž nepsaným pravidlem, že výhodné akce se neopakují zdaleka tak často, jak bychom si představovali.
Díky plánování tak budete mít jistotu, že vždy pořídíte to, co aktuálně potřebujete, za tu nejlepší cenu. V konečném důsledku si tak nemusíte ani nic odpírat. Vždyť plánovat nemusíte jen nákup nutného jídla, ale také nejrůznějších sladkostí nebo oblíbeného alkoholu.
A platí to nejenom o jídle. Stejným způsobem nakupujte i nejrůznější prostředky do domácnosti. Hlídejte si, zda některá z věcí není zralá na opravu. Včas podchycený problém totiž může předejít mnohem větším potížím, které by se vám samozřejmě o to více prodražily. A asi nemusíme dodávat, že nejlevnější bývá oprava svépomocí – tedy pokud to alespoň trochu jde.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Dejte si pozor pokaždé, když si půjčujete
Je sice pravdou, že banky aktuálně nabízí opravdu výhodné úrokové sazby. A nezáleží na tom, zda se díváte na hypotéky nebo obyčejné spotřebitelské půjčky. Snaží se tak podpořit to, jak jsou mezi lidmi tyto produkty žádané. Bylo by však chybou, kdybyste jim sedli na vějičku. Že zrovna nějaký ten spotřebič nebo menší rekonstrukci potřebujete? Pak je to v pořádku.
Ovšem hromadit majetek na půjčku jen proto, že je to právě teď aktuálně výhodné, rozhodně nemá cenu. Leckdy může být také výhodnější pořídit si věc již použitou (ojeté auto atd.), než sázet na úplně novinky.
Vyhněte se také „sociálnímu spotřebiči“ alias televizi. Slouží ta vaše dobře? Nechte ji tedy být a nezáleží na tom, kolik HD nebo FULL novinek se vám obchodník snaží vnutit. Je smutnou pravdou, že čím chudší rodina bývá, tím větší televizi má. A na takovémhle sociálním trendu byste se určitě svézt nechtěli.
Největší položku rozpočtu tvoří náklady na bydlení
Proto se je snažte co nejvíce minimalizovat. Obvykle platí, že čím menší, tím lepší. Za zvážení stojí i nejrůznější dostupný komfort. Opravdu je nutné mít klimatizaci, když vám pomůže jen nějakých 20 dní v roce (samozřejmě podle lokality)? A takových otázek je mnoho. Leckdy si platíme za komfort, ale pak nám nezbývá žádná rezerva. To je typické např. pro majitele domů, kteří vytápí plynem či elektřinou, i když by je např. uhlí nebo dřevo vyšlo mnohem levněji (a to včetně nákupu kotle). Platba za komfort, jak jsme říkali…
A vraťme se v souvislosti s bydlením ještě na chvíli k úvěrům. Pokud splácíte hypotéku, ale přitom cítíte, že každý měsíc vyjdete jen tak tak, může se vyplatit ji refinancovat (zvláště díky aktuálně výhodným úrokovým sazbám) a splátku si tak snížit, a to i za cenu prodloužení splátky.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.