Stále více lidí dává při hledání zaměstnání před penězi přednost udržitelnosti

vyjednávání

Pravidelná mzda, odměny, benefity, dovolená navíc… to všechno jsou věci, které zajímají většinu uchazečů o práci v té či oné firmě. Situace se ale mění a stále více lidí vnímá situaci trochu jinak, resp. uvedené věci vnímá až jako sekundární. Co je pro ně důležitější a proč?

Udržitelnost

Pokud někdo nestaví při hledání nového zaměstnání plat a další osobní benefity na nejvyšší úroveň důležitosti, co tedy? Jistě je to samotná náplň práce, pro mnoho lidí ale i něco jiného: udržitelnost.

Při vyjednávání o zaměstnání je zajímá především to, v jakém oboru firma podniká a zda nejde o obor společensky diskutabilní, nezodpovědný anebo jinak problematický. Zjištěním, že daná firma na první pohled neškodí světu kolem sebe, to ale ani zdaleka nekončí.

Uchazeči se zajímají o to, jak je nastavena firemní kultura, zda je dbáno na šetrnost k životnímu prostředí, zda ve firmě nedochází k jakékoliv diskriminaci apod. To vše je možné shrnout pod pojem (byť trochu nepřesný) „udržitelnost“.

udržitelnost

Foto: Pixabay

Kdo nese prapor?

Pokud se vám tento přístup zdá sice chvályhodný, ale současně poněkud naivní či idealistický, asi vás bude zajímat, jaké skupiny lidí se na pracovním trhu takto chovají. Nic neplatí stoprocentně, ale obecně lze říct, že tímto způsobem přistupují ke hledání zaměstnání dvě velké skupiny lidí: čerství absolventi a lidé na vysokých pozicích.

V případě absolventů lze sice věc odbýt s odkazem na nezkušenost a radikalismus mládí, co ale u vysokých manažerů? Samozřejmě je možné cynicky poznamenat, že takoví lidé již zkrátka nemají starost o prosté zajištění sebe a své rodiny a mohou si proto dovolit nosit hlavu v oblacích. Stejně tak platí, že je podobné chování motivováno zkrátka snahou nemít ve svém pracovním životopisu žádný „škraloup“.

Je pravděpodobné, že všechny uvedené důvody jsou do jisté míry relevantní, současně se ale zkrátka mění postupně přístup části společnosti. Změna v prioritách při hledání zaměstnání je pak projevem těchto nových nálad. I proto se s podobným chováním budou zaměstnavatelé setkávat stále častěji.

Zdroje informací: https://www.ekonews.cz/penize-nejsou-vse-proc-nekteri-kvalifikovani-pracovnici-uprednostnuji-udrzitelnost-pred-vyssim-platem/

https://www.forbes.com/sites/adigaskell/2021/10/31/employees-demand-that-we-become-more-sustainable/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.