Stále více lidí si kupuje dinosauří kosti jako investici. Odborníci to kritizují

Dinosauří kosti jsou dnes investiční komoditou

Dinosauří kosti dokáží vydělat až stovky milionů korun. Dražby šplhají opravdu vysoko. Exempláře, které jsou v podobě fosilií, nabývají hodnoty a proto jsou stále častěji vyhledávány jakožto investice. Pohled odborníků říká ale jasné ne.

Dražby fosilií jsou stále častější

V roce 1997 koupilo Field Museum v americkém Chicagu zkamenělinu Tyranosaura Rexe za 8,4 milionů dolarů. Šlo o jednu z prvních mediálně známých aukcí dinosauřích fosilií. Od té doby se trh s dinosaury významně rozrostl a svého dinosaura má dnes ve vstupní hale nejeden miliardář či celebrita. Koneckonců jeden z nejznámějších prodejů dinosauřích pozůstatků proběhl mezi prodávajícím Leonardem DiCapriem a kupujícím Russellem Crowem.

Další velká aukce se nyní chystá ve Francii. Jedná se o fosilii obřího Apatosaura což je druh, pod který spadají i populární brontosauři. Jedná se přitom o jednu z nejzachovalejších koster tohoto obra na světě, a navíc měl tento jedinec těžce poškozený ocas. Mohlo se jednat o genetickou vadu, nebo výsledek útoku nějakého predátora. Ať tak či onak dinosaurus přezdívaný Vulcain je přes 20 metrů dlouhý a po Zemi chodil před 150 miliony lety. Jeho kostra byla objevena v roce 2018 v americkém státě Wyoming.

Dinosaurus

Foto: Pixabay

Odhadovaná cena a kontroverze spojené s aukcemi

Když se v aukčních domech Barbarossa a Collin du Bocage začala aukce připravovat počítalo se s vyvolávací cenou mezi třemi až pěti miliony dolarů. V současné době je však cena na 15 milionech dolarů, tedy na 380 milionech korun. Skutečná kupní cena by však mohla být klidně dvojnásobná, neboť v červenci byla vydražena kostra Stegosaura stará 161 milionů let za téměř 45 milionů dolarů, tedy více než jednu miliardu korun.

Aukce dinosauřích kostí však spouští velkou kritiku. Podle mnohých patří dinosauří kosti do muzea, nebo do vědeckých laboratoří. V případě Vulcaina bude tento problém ošetřen dodatkem ke kupní smlouvě, který zajistí, že kostra bude muset být přístupná veřejnosti a vědcům. U mnohých jiných tomu ale tak není a tyto fosilie se vědcům ztrácí z dosahu. Dost možná, že společně s nimi se ztrácí i důležité poznatky.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-k-mani-bude-dinosauri-kostra-zazrak-ze-zvire-zilo-rika-cesky-paleontolog-263562

https://www.bbc.co.uk/newsround/articles/ckgnv0r1vezo

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.