Startuje George. S čím přichází Česká spořitelna?

George

Skupina Erste přichází s novým internetovým bankovnictvím. Určitě jste se už setkali s jeho novou verzí nebo alespoň o výzvách k přechodu na něj. Ano mluvíme o George. Jde o internetové i mobilní bankovnictví, které v Česku uvedla jedna z našich největších bankovních institucí – Česká spořitelna. Hlavním důvodem je to, aby klienty, kterých má Česká spořitelna nejvíce v zemi, přesvědčila, že bankovnictví je pohodlné nejen přes počítač ale i přes mobilní bankovnictví. Hlavní pro ně však je prodej bankovních produktů i po internetu a mobilním bankovnictvím. Pojďme se tedy podívat s čím skupina Erste a v Česku konkrétně Česká spořitelna přichází.

S čím přichází

Postupně do konce roku 2018 by mělo na George přejít všech 1 500 000 klientů České spořitelny. Současný Servis 24 funguje od roku 2001, ale jde hlavně o strohý přehled financí. Právě ambice toto změnit je na straně George. Má mít více aspektů sociálních sítí. Klienti tedy mohou nastavovat uživatelské prostředí, pozadí a tak dále. Lze také aktivně vyhledávat v platbách. No představte si. Přemýšlíte kolik jste utratili před měsícem v Lidlu. Napište do vyhledávání Lidl a najdete všechny platby. George přichází i s konceptem „Moje zdravé finance“. Jde o funkci, kdy bankéři radí klientům. Nechte si tedy poradit například, kde ušetřit, jak konsolidovat půjčky a podobně. Je však pravdou, že revoluce to zase není. Je pravdou, že ne všechny, ale pár bank, už takové aplikace nabízejí. Například mBank nebo od loňského roku ČSOB.

Otevřený přístup, platby mobilem

Co tedy dále nabízí nová aplikace pro klienty České spořitelny. Například je zde funkce sjednání půjčky nebo hypotéky. Můžete také ukládat různé dokumenty, účtenky a podobně. Je také možnost se přes George spojit s operátory vaší banky anebo je kontaktovat formou chatu. Měli by zde zaměstnanci spořitelny být neustále, tedy 24 hodin denně. Podzim 2018 je také okamžikem, kdy povoluje banka klientům platbu přes mobil. Zatím tuto funkci používají jen ti, kteřá mají testovací beta verzi. Při platbách přes mobil se banka nespoléhá například na Google Pay, ale na vlastní aplikaci, díky které k transakcím dochází. Stejně, jako u bezkontaktního placení kartou i zde musíte zadat PIN, pokud platíte mobilem více jak 500 Kč. Podobný princip již zavedla MONETA Money Bank, mBank nebo banka J&T.

Přechod na George

Postupem času, v závislosti na přechodu, bude možné i platit na internetu. Pro každou jednu takovou transakci se bude klientovi vytvářet speciální virtuální platební karta. Po transakci přestane karta fungovat. Koncem roku by pak měla Česká spořitelna umožnit svým klientům, kteří budou používat George, také nahlížet na jejich další účty, které mají v jiných bankách. Klienti by měli přecházet na tento typ internetového a mobilního bankovnictví během konce roku. Zatím tuto novinku použilo asi 300 tisíc lidí a třetina z těchto lidí používá i mobilní verzi aplikace. Dobré na přechodu je to, že informace a veškeré údaje a nastavení ze SERVISU 24 se automaticky převedou do George. Tedy včetně trvalých příkazů, inkas, šablon a podobně.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.