Stavební řízení – krok za krokem
Dnes se zaměříme na to, co dělat, když chcete stavět na pozemku rodinný dům. Co je všechno nutné? Stěžejní je pro vás územní a stavební řízení. Právě to si dnes popíšeme. Tak pojďme na to!
Územní řízení
Ještě, než budete žádat o stavební povolení, je nutné územní rozhodnutí nebo územní souhlas. Ten se získává u stavebního úřadu v rámci územního řízení. Pro vydání tohoto kladného územního rozhodnutí stavebního úřadu budete potřebovat vyplněnou žádost o územní řízení. výpis z katastru nebo kupní smlouvu k pozemku, technický popis stavby včetně projektové dokumentace a situaci v měřítku katastrální mapy. Potřebovat budete také stanoviska dotčených orgánů (nejčastěji z oblasti životního prostřední, vody či ovzduší) a stanoviska vlastníků veřejné a technické infrastruktury (napojení na vodovod, energie).
Stavební řízení
Poté přichází na řadu stavební řízení. Zde budete žádat stavební úřad o stavební povolení. Zde potřebujete obdobnou dokumentaci, jako u žádosti o územní rozhodnutí. Žádost se však podává na jiném formuláři (příloha č. 9 vyhlášky 503/2006 Sb.). nejdůležitější je pak projektová dokumentace pro stavební povolení. Zpracování by tedy měly být pověřeny jen školené a způsobilé osoby. Dokumentace musí splňovat parametry vyhlášky č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb.
Žádost, délka a cena povolení
Formulář se všemi přílohami podejte na místně příslušném stavebním úřadě. Vše vyřizujte s předstihem. Stavební úřad má na rozhodnutí 30 dní, není však výjimkou, že ve složitých případech je lhůta delší (90 dní). Pokud nevíte, co všechno má žádost obsahovat, zajděte na stavební úřad, a tam vám vše sdělí. Stavět lze až pod nabytí právní moci rozhodnutí o stavebním povolení. Toto povolení je pak platné po dva roky s tím, že v odůvodněných situacích lze tuto dobu prodloužit. Správní poplatek se pohybuje dle náročnosti a povahy stavby od 300 korun do 10 tisíc korun. Další náklady však nese účastník sám. Ze svého tedy platíte například vypracování dokumentace, stanovisek atd.
Pozn. Úprava právních předpisů účinná k 15. listopadu 2021, tj. dle „starého“ stavebního zákona, nikoli nového schváleného v roce 2021
Zdroj: https://www.tipio.cz/stavebni-povoleni/
Náhledové foto – Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.