Stravné a diety pro rok 2021
Díky globální koronavirové pandemii výrazně ubylo v roce 2020 také zahraničních služebních cest. Ale i když se možná firmy naučí do jisté míry nahrazovat cesty svých zaměstnanců nejrůznějšími videomeetingy apod., s tím jak (doufejme) vakcína situaci v druhé polovině roku 2021 stabilizuje, se do letadel a hotelů začnou vracet i obchodní a firemní cestující. Na ty české čeká jako již tradičně aktualizovaný rozpis základní výše diet a stravného. Jak moc se předpis od minulého roku změnil?
Jak se sazby počítají a používají
Základní sazby diet a stravného upravuje každoročně vyhláška Ministerstva financí, které jí zpracuje ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí. To poskytuje prostřednictvím svých zastupitelských úřadů a statistických dat relevantních mezinárodních institucí podklady pro určení sazeb.
Zaměstnavatel má právo snížit základní sazbu o 25 %. Pozor ale, zaměstnanec o tom musí být předem informován, a to i v případě, že je stravné určeno obecným vnitřním předpisem firmy.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Změny v základní sazbě
Změny se letos týkají celkem sedmnácti zemí. Ve všech těchto případech se přitom základní sazba zvyšuje. Ve většině případů se jedná o mimoevropské země, např. Afghánistán, Nigérie či Čad. Více navštěvovanější z mimoevropských zemí jsou pak Kuba, Tchaj-wan či Indonésie. I v těchto případech dochází k navýšení. Z evropských zemí, pro které se stravné zvyšuje, bude nejvíce firemních cestujících zajímat asi Švédsko či Bulharsko.
Kompletní seznam změn:
- Afghánistán (základní sazba 2020/2021: 40/45 EUR)
- Albánie (35/40 EUR)
- Bulharsko (35/40 EUR)
- Čad (45/50 EUR)
- Filipíny (35/40 EUR)
- Indonésie (35/40 EUR)
- Kamerun (45/50 EUR)
- Kuba (50/55 EUR)
- Niger (45/50 EUR)
- Nigérie (45/50 EUR)
- Rovníková Guinea (45/50 EUR)
- Senegal (45/50 EUR)
- Slovinsko (35/40 EUR)
- Svatý Tomáš a Princův ostrov (35/40 EUR)
- Švédsko (50/55 EUR)
- Tchaj-wan (40/45 EUR)
- Turkmenistán (40/45 EUR)
U ostatních zemí ke změně nedochází a základní sazba diet a stravného zůstává totožná. Uvedené stravné může zaměstnavatel dle svého uvážení navýšit o kapesné. Strava poskytnutá bezplatně v rámci služební cesty (např. konferenční večeře) stravné naopak krátí, stejně jako případ, kdy zaměstnanec stráví s dané zemi méně, než 24 hodin.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.