Střídání času – ještě dalších pět let
Před časem vyvrcholily snahy o to, aby bylo zrušeno střídání letního a zimního času. Zrušení se mělo konat na celoevropské úrovni. My se dnes podíváme na to, jak snahy skončily a s kolika střídáními ještě máme počítat. Pojďme na to!
Evropské státy se nedomluvily, a tak se počítá se střídáním dále
I v dalších pěti letech počítá česká vláda s tím, že se bude měnit letní a zimní čas tak, jak jsme byli do této doby zvyklí. Stejné jako dosud budou i termíny změn. Tedy poslední březnová neděle, vyhrazená pro přechod ze zimního na letní čas, a poslední říjnová neděle, jako den přechodu z letního času na čas zimní. Alespoň s tímto průběhem na dalších pět let počítá návrh nařízení, které zveřejnila vláda a navrhuje ministerstvo práce. Změna času měla být na úrovni EU zrušena k roku 2019. Členské státy se však na finálním řešení nedohodly. Dalším posledním termínem změn času byl rok 2021. Ani nyní to však nebylo a nebude naposledy. „Od roku 2019 totiž jednání ani další snahy v tomto problému nepokračují,“ uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí.
Letní čas vznikl kvůli úsporám, dnes již skoro nic neušetří
Letní čas byl zaveden, aby se snížila spotřeba energií. Podklady z mnoha států však ukazují, že nynější úspory jsou minimální. Evropská komise v roce 2007 zjistila, že většina unijních zemí, které byly dotazovány, tvrdí, že změny času nemají vliv ani na zemědělství, dopravnu ani na cestovní ruch. Více se však diskutují dopady změny času na lidské zdraví. Přechod může představovat problém pro psychiku a fyzično člověka. Odrazit se to pak může na pracovní výkonnosti.
EU se nedohodla na zrušení, česká vláda tak využívá své zmocnění
Evropská komise vydávala ještě před třemi lety značné úsilí v otázce zrušení střídání času. Uspořádala také takzvané veřejné konzultace. Z 4,6 milionů odpovědí bylo 84 % pro zrušení střídání. Komise sice předložila návrh směrnice, avšak státy se nedohodly na tom, jaký jednotný čas bude v Evropě platit. A proto i nyní vláda určila termíny, kdy se bude čas střídat, na dalších pět let. K tomu ji zmocňuje zákon z roku 1946. Od roku 1979 se u nás definitivně střídá čas každý rok.¨
Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cr-ceka-i-v-pristich-peti-letech-stridani-casu-pocita-s-tim-navrh-narizeni/2066520
Náhledové foto – Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.