Střídání času neskončí ani v letech 2025 a 2026. V Evropě stále není shoda

hodiny

Střídání času přináší mnoha lidem útrapy, narušení biorytmu i nesrovnalost spánkového režimu. U řady lidí to může trvat několik dní nebo dokonce i pár týdnů. Jiní ho nestihnou naopak ani zaregistrovat. Rozdíly v povaze jsou mezi jednotlivci nemalé.

Změny času

Debata se týká změny času o jednu hodinu každého půl roku, ale i tak lidské tělo zaznamenává u řady jedinců prudkou změnu. Původním cílem je využít denního světla o trochu déle, o smysluplnosti posunu času by se daly ale tvořit dlouhé eseje s mnoha diskutujícími. Každý bude mít na posun času nejspíše jiný názor, přesto se evropské vlády budou muset umět rozhodnout, zdali na změnu posunu času přistoupí či nikoliv. Nejsme v tom totiž sami.

Řada lidí je díky různým názorům rozdělena na dva nesmiřitelné tábory. Jiní jsou pro prodloužení světla, jiným to naruší spánek i jejich biorytmus. Kde je vlastně pravda a jak to letos vlastně se střídání času bude? Bude vše při starém?

Střídání času sahá až do dob času první světové války

Střídání času bylo poprvé zavedeno v rámci úspor energií během válečného konfliktu. Mělo se tak využít světla, při kterém se měla ušetřit především energie, která by jinak přinesla vyšší spotřebu uhlí. Psal se rok 1916, kdy poprvé ke změně času v Německu i Rakousku-Uhersku došlo. Dochovalo se až dodnes. Řada lidí však nad dnešní prudkou změnou času spíše běsní.

Střídání času si získalo srdce mnoha evropských zemí

V Československu bylo zavedeno střídání času poprvé v roce 1946. V roce 2018 přišla Evropská komise s návrhem střídání času úplně zrušit, do veřejné konzultace se zapojilo tehdy téměř pět milionů Evropanů načež v roce 2019 Evropský parlament tento návrh o ukončení střídání času podpořil s tím, že poslední povinná změna ve střídání času proběhne naposledy v roce 2021. Členské státy však měly samy hlasovat, zdali se přikloní vybrat si zimní či letní čas. Pak ovšem nastala pandemie onemocnění covidu 19 a rozhodnutí o konkrétním čase upadlo v zapomnění. Střídání času tak postupovalo podle předem stanovených pravidel dále. Nic se prozatím na změně času měnit nebude ani dnes. A kdy se obnoví diskuze o tom, jak s časem naložit je spíše otázkou věštění z křišťálové koule.

hodiny

Foto: Pixabay

Vláda v tom měla hned jasno, pokračovat se bude ve střídání času standardně, pro rok 2025 se nic nemění a dalších pět ani nepočítejme, že by se režim střídání času jakkoliv změnil. Na letní čas si pomalu zase zvykejme, 30. března, tedy poslední neděli tohoto předjarního měsíce si budete moci posunou čas o hodinu dopředu. Z druhé ranní hodiny se stane rázem třetí hodina. Úsměv na tvářích vykouzlí tento posun času hlavně těm, jenž pracují na nočních službách. Zkrátí se tak noc o jednu hodinu. Lidé, kteří vstávají časně do práce se příliš dlouho nevyspí, za to budou mít večer déle světlo.

Letní čas potrvá do října, přesněji do 26. října roku 2025. Obdobný posun času nás čeká i v následujícím roce 2026. Vyplatí se to však i v dnešní době? Co na to říká podrobná analýza?

Úspory jsou minimální

Na dopravu, cestovní ruch ani v zemědělství posun času o hodinu vliv nemá, přesto střídání času nikdo nezastaví. Diskuze o zrušení času na evropské úrovni probíhá, problémem ale je, že se státy neumí mezi sebou dohodnout. A to především na tom, zdali vybrat čas letní, nebo navždy ponechat čas zimní. Hodinové ručičky tak bude nutné přetáčet i nadále. Za nedlouho vám hodinu zase někdo vezme, pomalu si začněte zvykat.

Zdroje informací: https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/stridani-casu-vlada-rozhodla-jak-to-bude-v-roce-2025-a-2026-je-to-opet-jinak/eliskakrystofova/

https://www.poznatsvet.cz/veda-a-technika/stridani-casu-rozhodnuti-vlady-2025-2026/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.