Supermarkety zavádí slevy šité na míru konkrétním zákazníkům
Věrnostní kartičky jsou běžnou praxí u naprosto většiny maloobchodních řetězců. Ty se jejich prostřednictvím snažily přesvědčit zákazníky, aby se právě k nim vraceli. V poslední době, s příchodem mobilních aplikací, které nahrazují plastové kartičky se však účel věrnostních programů do jisté míry mění. Stále je samozřejmě v zájmu zákazníků, aby si zákazníci vybírali jejich obchod, současně ale sledují ještě další cíle.
Slevy šité na míru
Slevy mají rádi všichni. Obchodníci to dobře vědí a využívají je k tomu, aby zákazníky nalákali právě do svého supermarketu. Právě proto jsou slevy často navázány na registraci do toho či onoho věrnostního programu. Lidé to ochotně akceptují, jen Albert má přes 3 miliony stažení své aplikace a stejné je to i u ostatních řetězců. Počet lidí, kteří chtějí využívat věrnostní slevy navíc neustále roste, zvláště v době zvyšujících se cen za potraviny.
Obchodní řetězce nyní začínají využívat věrnostní programy jinak. Díky svým aplikacím dokáží získat dokonalý přehled o nákupním chování a zvycích každého zákazníka. Díky tomu mohou slevové akce cílit přímo na každého konkrétního zákazníka. Výpočetní algoritmy na základě historického nákupního chování vyberou produkty, na které dají konkrétnímu zákazníkovi slevu. Tyto slevy jsou poskytovány nejčastěji ve formě slevových kupónů.
Foto: Pixabay
Problém s osobními údaji
Zákazníci při používání aplikaci udělují obchodním řetězcům souhlas se sběrem relevantních dat. Stejně tak je jejich využívání anonymizované podle požadavků GDPR. Přesto se ale objevují pochybnosti o tomto systému a sílí hlasy žádající jeho další regulaci.
Sběr dat je velmi silným nástrojem a podle některých interpretací je výměna osobních dat za slevu, kterou jinak nelze získat, diskutabilní. Je totiž otázkou, zda tento přístup nediskriminuje ty zákazníky, kteří z nějakého důvodu aplikace obchodníků používat nemohou, nebo nechtějí. Na národní ani evropské úrovni se však žádná další regulace nepřipravuje a současný stav je většinou politiků považován za normální prvek tržního prostředí.
Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/dej-osobni-data-usetris-za-rajcata-bez-vernostni-aplikace-plati-zakaznik-i-dvojnasobek-1399488
https://retailnews.cz/2022/12/16/u-vernostnich-programu-roste-vyznam-aplikaci/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.