Svatomartinská husa letos podraží, důvodů je vícero
Svatomartinská hostina se jako každý rok pojí se svátkem sv. Martina na 11. listopadu, kdy si lidé svou oblíbenou pečínku dávají nejčastěji s bramborovým knedlíkem a červeným zelím. Příchod zimy se letos ale na tomto slavnostním jídle všem labužníkům nejspíš hodně prodraží.
Drahá husa
To nejdůležitější hned na začátek: jeden pětikilový kus husy vás letos přijde na víc než tisíc korun. Za zdražením tradičního pokrmu na svatého Martina stojí malé množství vykrmených hus. Drobným chovatelům se letos příliš nedařilo a hus je o dost méně než loni. Chovatelé zájemce s husami příliš nepotěší, vykrmit se jich podařilo zhruba o jednu čtvrtinu méně než loni. Za poklesem množství hus stojí především vysoké nároky za krmné směsi.
O husy z českých farem je přitom velký zájem, a to i přesto, že na cenách za husy někteří majitelé farem výrazně přitvrdili. Díky vyšším nákladům stouply i ceny za chovanou drůbež až na úroveň 250 Kč za jeden kilogram, což je oproti loňsku zdražení v průměru více než deset korun na kilogram.
Foto: Pixabay
Zájem je obrovský
Stálí zákazníci přitom nemají zájem o koupi hus jen na svátek svatého Martina, nýbrž skupují husy i v období kolem Vánoc. Některé firmy jich prodaly na 1500 kusů už koncem září. O tuzemské husy je až příliš velký zájem, což samozřejmě žene ceny nahoru ještě více.
Kdo by chtěl na svatomartinské pochoutce trochu ušetřit, může prozatím sáhnout po kachně, která je výrazně levnější. Kachen se podařilo během jednoho roku vypěstovat až na 5 milionů kusů a jedná se tak o podstatně levnější alternativu.
Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/svatomartinska-husa-husy-svaty-martin-cena_2311011744_job
https://eurozpravy.cz/domaci/svatomartinska-husa-2023-produkce-se-snizuje-ceny-leti-vzhuru.96dgz7jc
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.