Svět vyráží do boje proti americkým internetovým gigantům

01_digi

Zisky amerických internetových gigantů typu Google, resp. fakt, že země, kde podnikají, z nich nic prakticky nemají, jsou už nějakou dobu trnem v oku vládám na celém světě. O zavedení tzv. digitální daně se proto mluví již nějakou dobu. Prvními státy, které se k jejímu zavedení skutečně odhodlaly, jsou Indie, Francie, Itálie, Turecko a některé další. Jiné země, včetně České republiky, se k tomuto kroku chystají. Spojené státy se nicméně nehodlají smířit s tím, že si chce někdo došlápnout na prominentní americké firmy a pravděpodobně brzy vrátí úder.

Digitální daň

Daň za služby poskytované na internetu je diskutována již několik let, svoji představu coby návrh nadnárodního řešení prezentovala v roce 2019 i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jakožto způsob reakce na problematické danění korporací, které svoji činnost provozují v digitální sféře (největší pozornost se samozřejmě upíná ke gigantům jako je Google, Facebook, Amazon apod.). K jejímu zavedení se minulý rok odhodlaly první země a jejich daň má většinou konkrétní podobu daně z příjmů z reklamy.

Kromě některých mimoevropských zemí jako je Indie či Turecko již digitální daň existuje např. ve Francii a Itálii (tak činí 3 %) či v Rakousku (5 %). Česká republika spolu s dalšími evropskými zeměmi se na zavedení digitální daně ve výši 5 % chystá taktéž v prvním čtvrtletí roku 2021 s tím, že ve chvíli, kdy bude dohodnuto řešení na úrovni OECD, daň se změní a bude se řídit podle něj.

02_digi

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Americká reakce

Američtí představitelé se snažili kritizovat a zpomalovat snahy o zavedení digitální daně hned od začátku. Hlavní námitka byla založena na argumentu, že digitální daň poškodí zjevně především americké firmy a je tak diskriminační.

Situaci začal vyšetřovat Úřad amerického obchodního zmocněnce. Výstupem tohoto vyšetřování může být návrh americké vládě na zavedení odvetných cel. V případě Francie by se mohlo jednat např. o cla na kosmetiku či některé luxusní módní doplňky. Lze zatÍm jeh hádat, kam by odvetná cla směřovala v případě České republiky.

Důležité ale je, že tento spor nezmizí s odcházející Trumpovou administrativkou a i když Biden sebou do Bílého domu přinese obecně větší přístupnost jednáním, toto téma určitě nezmizí a bude předmětem sporu mezi Spojenými státy, Evropskou unií a dalšími státy světa i v roce 2021.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.