Tálibán získal nerostné bohatství za bilion dolarů
Bleskové tažení radikálního hnutí Tálibán za znovudobytím Afghánistánu korunované absolutním úspěchem doslova šokovalo svět. Dvě dekády po americké invazi se tak díváme na záběry ne nepodobné těm ze Saigonu v roce 1975. Kromě toho, že stažení amerických sil, které odstartoval Donald Trump a dokončil Joe Biden, způsobilo okamžitou humanitární katastrofu, může mít obsazení země ještě dalekosáhlejší důsledky. Afghánistán je totiž nesmírně bohatý na mnohé nerostné suroviny, jejichž celková hodnota je odhadována na bilion amerických dolarů. Bude k nim mít nyní globální ekonomika přístup? A pokud ano, za jakou cenu?
Afghánistán a jeho bohatství
Po celém Afghánistánu jsou roztroušeny naleziště železa, mědi, zlata a také tzv. kovů vzácných zemin. Co je ale ještě důležitější, v Afghánistánu se pravděpodobně nachází jedny z největších nalezišť lithia na světě. Právě lithium je přitom zcela zásadní pro transformaci světové ekonomiky v souladu se strategií boje proti klimatické změně, kvůli jeho použití v bateriích. Otázkou nyní je, co se s těmito zásobami bude dít.
Foto: Pixabay
Využije Tálibán nově nabytého bohatství?
K tomu, aby bylo možné zmíněné nerostné bohatství těžit ve velkém a země z něj mohla prosperovat, je třeba určité vědecké i průmyslové úrovně a rozvinuté infrastruktury. To je něco, čím Tálibán v žádném případě nedisponuje a v nejbližší době se to nezmění.
O zásoby mají ale zájem země jako Čína, Indie či Pákistán, které by se mohly pokusit uzavřít s Tálibánem obchodní partnerství a začít v Afghánistánu těžit. Je tak dost možné, že po celou dobu války v Afghánistánu, ze které chtěly Spojené státy a s nimi celý Západ vycouvat již ve funkčním období prezidenta Bushe, bylo přehlíženo jedno významné strategické hledisko. Prezidenti Trump a Biden tak dokonaným stažením sil nahráli svým asijským konkurentům.
Jak ale boj o afghánské nerostné bohatství nakonec dopadne, ukáže až čas.
Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/08/18/business/afghanistan-lithium-rare-earths-mining/index.html
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.