Tátové si mohou užít potomka těsně po narození
Dávno už neplatí, že doma s čerstvě narozeným dítětem musí být výhradně matka. Rodičovský příspěvek může čerpat klidně i otec a pokud se dvojice i přesto rozhodne pro tradičnější scénář, má tatínek nárok vzít si týden volna v práci během šestinedělí, aby se svou novopečenou rodinkou strávil čas. Stát jim toto volno samozřejmě proplatí. Co dalšího byste o otcovské poporodní péči měli vědět?
Sociální dávka, která platí od roku 2018
V únoru roku 2018 vláda České republiky schválila sociální dávku zvanou jako otcovská poporodní péče, v rámci které vzniká tatínkům nárok na pomoc matce svého dítěte během šestinedělí. Až týden (tedy sedm dní) pracovního volna pak novopečeným hlavám rodiny proplatí stát. Příspěvek si pak musejí vybrat už v prvních šesti týdnech po porodu, nelze jej žádným způsobem přerušit nebo přeložit na později.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Otcovská poporodní péče (zkráceně „otcovská“) se počítá stejným způsobem jako peněžitá pomoc v mateřství a nárok na ni vzniká všem zaměstnancům a podnikatelům, kteří si dobrovolně platí nemocenské pojištění. Pokud se tedy živíte jako OSVČ a nemocenskou si neplatíte, příspěvek za týden volna se na vás nevztahuje.
Tatínkové na tuto sociální dávku často zapomínají
Není neobvyklé, že otcové chtějí strávit se svými polovičkami a čerstvě narozenými dětmi nějaký čas. Většinou však na „otcovskou“ zapomínají a u zaměstnavatele si vyžádají jen týden neplaceného volna. Jen pro upřesnění – s otcovskou nemá zaměstnavatel nic společného, takže kromě týdenní ztráty jednoho svého pracovníka o žádné peníze nepřichází. Podle zákona musí majitel firmy proplatit volno jen na nezbytně nutnou dobu při odvozu partnerky do porodnice nebo z porodnice domů.
Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.