Technologický gigant překonal národní ekonomiky: Nvidia boří rekordy
Americká společnost Nvidia zaznamenala v poslední době enormní růst, který ji katapultoval mezi naprostou světovou špičku nejen v technologickém sektoru, ale i při srovnání s výkony národních ekonomik. Vývoj umělé inteligence (AI) a poptávka po pokročilých čipech nastartovaly raketový vzestup této firmy ze Silicon Valley.
Nvidia před konkurencí doslova unikla a své produkty dostala do centra zájmu díky boomu AI. Tržní kapitalizace společnosti překročila úctyhodnou hranici 2,5 bilionu dolarů, což z ní dělá třetí největší firmu na světě hned po Microsoftu a Applu. Dokonce předčila celou německou burzu a osmou největší světovou ekonomiku, kterou je Rusko.
Rekordní výsledky a dominance v oboru
Nvidia ve svém prvním čtvrtletí překonala očekávání investorů a zaznamenala sedminásobný nárůst zisku. Tyto rekordní výsledky vedly k růstu ceny akcií o 9,3 % a dále posílily pozici Nvidie jako lídra v oblasti výroby pokročilých grafických procesorů (GPU), které jsou nezbytné pro vývoj a provoz systémů umělé inteligence.
Král mezi čipovými producenty
Součástí úspěchu je i fakt, že tržní kapitalizace Nvidie je v současnosti devětkrát vyšší než u rivala AMD. Předstihla také automobilku Tesla a dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk, jejíž kapitalizace je nejvyšší v Evropě. Těžko by našla konkurenta, který by jí v tomto ohledu byl rovnocenným soupeřem.
Nvidia se tak vyšvihla mezi sedmičku největších ekonomik světa dle hrubého domácího produktu. Svou tržní kapitalizací překonala i Kanadu, která je devátá největší ekonomika planety. Jedinými zeměmi s větším HDP už jsou Spojené státy, Čína, Japonsko, Německo, Indie, Velká Británie a Francie.
Pro srovnání, hrubý domácí produkt České republiky je 290,57 miliardy dolarů. Nvidia tak představuje ekonomickou sílu devíti českých ekonomik. Její impozantní růst pomáhá bohatnout i jejímu spoluzakladateli.
Miliardář mezi špičkou
Rekordním výsledkům Nvidie vděčí za další přísun do svého jedenadevadesátimiliardového jmění i spoluzakladatel firmy Jensen Huang. Ten předčil dokonce všechny členy rodiny zakladatelů maloobchodního řetězce Walmart. V žebříčku nejbohatších lidí se posunul na sedmnácté místo. „Je to začátek nové průmyslové revoluce,“ okomentoval Huang rozmach umělé inteligence.
I když i Walmart v tomto čtvrtletí zaznamenal nadprůměrné výsledky, jeho růst zaostává za dynamikou Nvidie. Akcie Walmartu letos vzrostly o 23 %, zatímco akcie Nvidie se zhodnotily o 110 %. Huang se tak stal technologickou celebritou a symbolem rozmachu umělé inteligence.
Rodinný klan Waltonů jako celek sice Huanga stále výrazně přečnívá se souhrnným jměním 300 miliard dolarů, ale růst šestašedesátiletého Taiwance se nezastavuje. Jeho majetek tvoří převážně akcie Nvidie, která se ukázala být vítězem ve výrobě pokročilých čipů. Vzhledem k dynamice rozvoje AI lze předpokládat, že šance Nvidie dále posilovat své vedoucí postavení jsou více než reálné.
Huangův majetek pochází z jeho 3,5% podílu ve společnosti Nvidia, kterou v roce 1993 spoluzaložil a od té doby vede jako generální ředitel. Společnost vstoupila na burzu v roce 1999 a od té doby zažívá raketový růst.
Zdroje info: Reddit, https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nvidia-huang-walmart-bohatstvi.A240524_104303_eko-zahranicni_klak, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nvidia-je-vetsi-nez-hdp-ruska-nebo-cely-nemecky-akciovy-trh-40473258
Náhledové foto: Pixabay