Teritorialita exekutorů nejspíše Sněmovnou neprojde
Už nějaký ten čas se mluví o změně systému exekucí. Jednou ze změn by mělo být zavedení takzvané teritoriality exekutorů. Tedy princip, kdy by si věřitel nevybíral exekutora sám, jako je tomu dosud, ale exekutor by byl k danému případu přiřazen soudem základě územního klíče. Nyní se tento problém řešil v Poslanecké sněmovně a my se podíváme na to, jaké má šance na přijetí. Pojďme tedy na to!
Projednávání na ústavně právním výboru
Návrhem na zavedení teritoriality exekutorů se zabýval sněmovní ústavně právní výbor v půlce března. Tento výbor však Sněmovně nedoporučuje schválit návrh, který by novelizoval občanský soudní řád a exekuční řád. Rozhodnutí výboru však není pro plénum poslanecké sněmovny závazné. Rozhodne se tedy při hlasování všech poslanců. Na jiných změnách se však zástupci sněmovních politických stran shodují napříč politickým spektrem. Například ohledně zastavených marných bagatelních pohledávek do 1500 Kč.
Hledá se podoba kompromisní teritoriality
V ústavně právním výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se setkalo více návrhů, jak zakotvit v našem právním řádu teritorialitu exekutorů. Například lidovecký návrh počítá s tím, že teritorialita by fungovala zejména jen u spotřebitelských věcí, tedy v případě, kdy věřitel vymáhá svou pohledávku vůči spotřebiteli (nepodnikající osobě). V dalším návrhu se zas hovořilo o tom, že soud by přiřadil exekutora k pohledávce podle teritoriality jen v případech, kdy je věřitelem stát nebo na stát navázaná společnost (například dluhy vůči dopravním podnikům). Ústavně právní výbor projednával i další verze teritoriality exekutorů, nakonec však nevydal kladné stanovisko ani k jedné.
Exekutoři změnu podporují, přesto je však šance na schválení malá
Exekutorská komora se vyjádřila, že změnu k principu teritoriality v exekučním řízení vítá. Šance na změnu jsou však po jednání ústavně právního výboru spíše malé. Stanovisko výboru není až tak důležité. Jde dle něj však odhadnout, které strany teritorialitu exekutorů na plénu sněmovny podpoří. Hnutí ANO 2011 a ODS hlasovali na výboru proti zavedení teritoriality. Lze to od nich tedy očekávat i na plénu sněmovny. Ostatní strany změnu spíše podporují. Otázkou je snad jen postoj SPD, který ještě není nikterak vyhraněný. Tomio Okamura, předseda SPD, sice opakovaně vystupuje pro zlepšení postavení dlužníků a změny v exekucích, avšak jeho poslankyně Jana Levová na hlasování výboru hlasovala proti teritorialitě.
Zdroj dat: iDnes
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.