Testování zaměstnanců aneb víc škody než užitku

01_testy

Masivní testování zaměstnanců ve firmách, nyní nově i v těch malých s deseti zaměstnanci, je vládou předkládáno jako jeden z pilířů proticovidových opatření. Teoreticky je to správně, jak už to ale v poslední době často bývá, skutečnost je o dost složitější. Neschopnost správně pochopit komplexnost problému je často (a často správně) vyčítána odpůrcům restriktivních opatření, v tomto případě se nicméně zdá, že jí nevidí vláda. I řada odborníků proto varuje, že plošné testování v té podobě, v jaké je nastaveno, působí dokonce kontraproduktivně a situaci zhoršuje. Proč?

Testovat ano, ale jinak

To, že masivní testování populace je jedním z nejúčinnějších nástrojů v boji proti šíření epidemie je fakt známý již od loňského jara. Idea vytvořit z firem testovací centra také není a priori špatná. Problém je v tom, že konkrétní podmínky testování jsou špatně nastaveny.

Problémem jsou především antigenní testy. Ty mají obecně spolehlivost 60-70 %. To není tak tragické. Epidemii nelze nahlížet čistě medicínsky, je to spíše statistika. A testy s touto účinností by v celkovém pohledu skutečně dokázaly odhalit poměrně dost nakažených, odfiltrovat je a celkovou situaci výrazně zlepšit. Právě zde přichází ale ke slovu pověstný ďábel, který se skrývá v detailu.

02_testy

Foto: Pixabay

Problém antigenních testů

Uvedená účinnost antigenních testů bohužel platí pouze v poměrně krátkém časovém intervalu těsně před vypuknutím nemoci. Je to dáno tím, že antigenní testy byly vyvinuty primárně za účelem rychlé diagnostiky u pacientů, kteří již příznaky mají. U bezpříznakových pacientů účinnost testu významně klesá. Na trhu se navíc pohybují i testy, které jsou méně kvalitní a účinnost mají ještě o to nižší.

V kombinaci s povinností absolvovat test jen jednou týdně, tak systém neodhalí i více než polovinu nakažených. Ona neodhalená ale pozitivní polovina pak propadne falešnému pocitu, že své okolí neohrožují a zanedbává prevenci. Zvýšení frekvence testování na dva povinné testy týdně by mohlo situaci do jisté míry zlepšit, i tak by ale bylo mnohem lepší, pokud by se zaměstnanci testovali spolehlivějšími PCR testy.

PCR testy jsou ale drahé, a také by současný systém nezvládl jejich vyhodnocování v takovém rozsahu. Nabízí se ovšem otázka, jak je možné, že vláda nemá tento systém připravený, když o zásadním významu testů víme již rok.

Náhledový obrázek: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.