TikTok vs. USA: Čínská sociální síť tam možní brzy skončí
Americký soud již brzy rozhodne o osudu TikToku. Společnost se brání proti zákazu, vláda však upozorňuje na rizika pro národní bezpečnost. Nový zákon jí dává na výběr – prodat se, nebo zmizet z amerického trhu. Společnost se však nevzdává bez boje.
TikTok čelí největší právní bitvě
Populární st TikTok čelí zásadnímu právnímu sporu ve Spojených státech. Americká vláda pod vedením prezidenta Joe Bidena se snaží donutit čínskou mateřskou společnost ByteDance k prodeji nebo zákazu této sociální sítě na území USA. Spor začal v dubnu a nyní nabírá na intenzitě, kdy se TikTok odvolává proti těmto opatřením. Před třemi členy odvolacího soudu ve Washingtonu bude v pondělí hájit své argumenty.
Obavy z úniku dat i šíření propagandy
Hlavním důvodem, proč USA tlačí na zákaz TikToku, jsou obavy z možného zneužití dat amerických uživatelů čínskou vládou. TikTok má v USA více než 170 milionů uživatelů, což z něj dělá jednu z nejpoužívanějších sociálních sítí v zemi. Američtí zákonodárci se bojí, že tato obrovská databáze uživatelů by mohla sloužit k šíření dezinformací a propagandy, které by byly v zájmu čínské vlády.
Podle ministerstva spravedlnosti (DoJ) by čínská vláda mohla prostřednictvím TikToku ovlivňovat americké občany a jejich názory. Tyto obavy jsou základem právních kroků proti aplikaci.
TikTok říká, že jde o svobodu projevu
Na druhé straně TikTok a jeho majitel ByteDance tvrdí, že tato opatření představují „mimořádný zásah do práv na svobodu projevu.“ TikTok se od počátku brání nařčením z toho, že by spolupracoval s čínskou vládou nebo že by poskytoval data svých uživatelů.
Podporu získává také od tvůrců obsahu na TikToku, kteří se na platformu spoléhají při propagaci a prodeji svých produktů.
Tento případ má však širší důsledky pro svobodu projevu nejen v USA, ale i globálně. Odborníci varují, že pokud bude TikTok zakázán, mohou se represivní vlády po celém světě inspirovat tímto precedentem a zavést podobná omezení na přístup k zahraničním médiím a informacím. Právník Xiangnong Wang z Knightova institutu Prvního dodatku na Kolumbijské univerzitě kritizuje tento krok jako potenciální hrozbu pro svobodu projevu po celém světě.
„Neměli bychom být překvapeni, pokud se represivní vlády budou odvolávat na tento precedent, aby ospravedlnily omezení práva svých občanů na přístup k informacím,“ varuje Wang.
Ať už se tento právní boj vyvine jakkoli, většina odborníků se shoduje, že bude trvat měsíce, možná i déle, než bude případ definitivně uzavřen. „Nic se nevyřeší příští týden,“ říká Mike Proulx, viceprezident analytické společnosti Forrester. Očekává se, že případ může skončit až před Nejvyšším soudem Spojených států.
Zdroje info: Reddit, https://www.nytimes.com/2024/09/16/technology/tiktok-us-ban-court.html, https://nilepost.co.ug/news/216322/tiktok-to-begin-appeal-against-being-sold-or-banned-in-us
Náhledové foto: Pixabay