Tipy, jak zlepšit hospodaření domácnosti

Rodina

V Česku se mnoho domácností zadlužuje. Přitom často jde o půjčky, které pokrývají důsledky špatného hospodaření rodiny. Proto se dnes podíváme na pár zásad, které mohou vést k lepšímu hospodaření u vás doma. Pojďme na to!

Analýza rozpočtu a hospodaření

Prvním krokem, kterým je dobré začít, je sestavení analýzy vašich příjmů, ale také výdajů. U příjmů se je dobré si zesumírovat, s kolika penězi můžete reálně počítat. Při sepisování výdajů si pak tyto položky můžete rozdělit podle toho, zda jsou nezbytné. V první skupině budou věci, které prostě platit musíte. Typicky půjde o náklady na bydlení, placení pravidelných splátek (pojistné, splátky úvěru, poplatky apod.). S dalšími počty skupiny výdajů se bude snižovat jejich nutnost. Pokud pravidelně nevycházíte s rozpočtem, možná je lepší osekat ne nezbytné výdaje než se zadlužovat.

Prioritizace rozpočtu

Dále je dobré si uvědomit, co budete s příjmy, které jsou očištěné o nutné výdaje, dělat dál. Proto přicházíme se seznamem priorit. Jejich pořadí odpovídá jejich důležitosti:

  1. vytváření finanční rezervy,
  2. spoření,
  3. zábava.

První nutnosti, poté až zábava

Z výše uvedeného je jasné, že nejdůležitější položky jsou ty, které prostě zaplatit musíte. Tedy ty, bez jejichž uhrazení byste nebydleli, nesvítili, netopili, nejedli nebo se zadlužovali. Co však dělat s penězi, které vám zbydou. Nejčastější chyba je ta, že zbylé peníze bere člověk, jako jakýsi bonus. „Investuje“ je do zábavy či nepotřebných věcí. To je však špatně. Myslete na zadní vrátka. Druhou nejdůležitější věcí je tak vytváření finanční rezervy. Čím déle ji budete zvětšovat, tím víc vám poté pomůže. Například při havárii a následných nákladech, nemoci, úmrtí v rodině či ztrátě práce. Až poté může na řadu přijít zábava či kupování věcí, které nejsou úplně nezbytné.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.