Tlak na snižování emisí může přinést zdražení aut
Za nová ale i ojetá auta si možná již v blízké budoucnosti připlatíme. Může za to celosvětový trend dnešních dní, který tlačí na snižování emisí CO2. Pojďme se na tuto problematiku podívat zblízka. Je čeho se obávat? Pozná to vaše peněženka?
Povinné snižování emisí
Takové snižování emisí by mohlo v následujících letech automobily až o desítky tisíc korun. Již letos se musí automobilky řídit nařízením Evropské komise (2019/631), která jim ukládá, že jejich auta, která dodávají na trh Evropské unie, musí mít oproti roku 2018 o asi 21 % nižší emise. Nová auta budou muset automobilky dodávat na evropský trh s parametr, které nepřesáhnou hodnotu 95 g CO2 na kilometr. V tomto roce musí daný limit splnit 95 % nových prodaných aut. Následující rok již všechna nová auta.
Zdražení nových vozidel?
Mohou takové požadavky zdražit nově vyrobená auta v Evropě? Teoreticky ano. Pokud nebudou automobilky toto nařízení dodržovat, může se stát, že výsledné pokuty je zasáhnou natolik, že budou muset přistoupit ke zdražení nových modelů. Není však pravděpodobné, že by to dělaly automobilky záměrně, jako součást bussiness plánu. Pravděpodobnější je tak varianta, že automobilky budou více investovat do výroby aut s elektrickým pohonem či tím dieselovým, na který se vztahují nižší hodnoty. Elektromobily jsou však v současné době hodně drahé. V naší zemi obzvláště, jelikož právě u nás je elektromobilita spíše na počátku.
Mohou podražit i ojetiny
Ale i ojetiny mohou v důsledku výše zmíněného zdražovat. V naší zemi je totiž starých ojetin velké množství. Průměrné stáří vozu, který brázdí naše silnice, je 15 let. Vláda proto uvažuje o jednorázovém emisním poplatku, který by rozšířila na případy převodu ojetiny. V současné době jde o poplatky, ketré se týkají jen vozů s emisní normou Euro 0, 1 a 2.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.