Trh práce se u nás zdá zatím stabilizovaný
Slova jako koronavirus, pandemie, krize či lockdown jsou už rok těmi nejpoužívanějšími na celém světě. S nimi jdou ruku v ruce i pojmy jako jsou krach, bankrot či propouštění. Už teď je jasné, že ekonomické rány budou mnohá odvětví zacelovat roky, jiným se to už nepovede nikdy. I údaje o zaměstnanosti jsou tak díky koronaviru sledovány více než obvykle. Na českém trhu práce se naštěstí zatím neděje nic katastrofického. Ani nyní, rok po začátku krize a po mnoha měsících více či méně přísného lockdownu, se zaměstnavatelé nechystají ve velkém propouštět. Nejedná se ale jenom o ticho před bouří?
Propouštět se nebude
Z analýz pracovního trhu vyplývá, že až 80 procent zaměstnavatelů nemá pro následující měsíce v plánu propouštění, v opačné situaci se potom nachází asi 5 procent zaměstnavatelů. Naopak, na trhu práce je poměrně dost neobsazených pozic. Tato poptávka se ale nesetkává s nabídkou. Jinými slovy, lidé, kteří přišli v poslední době o práci pocházejí především ze segmentů služeb, z gastronomie, cestovního ruchu apod., nabízené pozice jsou však většinou technické, obsluha strojů atd. Firmy nemohou své potřeby uspokojit ani náborem zahraničních pracovníků, který je v současné době komplikovanější.
Foto: Pixabay
Vydrží současná situace?
Otázkou je, zda současný stav vydrží i do budoucna. Prezident české Hospodářské komory Vladimír Dlouhý uvedl, že za nízkým počtem bankrotů v loňském roce stálo především vládní úvěrové moratorium. To však už nyní neplatí a lze očekávat, že bankrotů v roce 2021 přibude. V takovém případě by samozřejmě rostla i nezaměstnanost.
Na konci února činila nezaměstnanost 4,3 procenta, o 1,3 procenta více, než začátkem loňského roku před nástupem pandemie nového koronaviru.
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.