Tři čtvrtiny zaměstnanců chtějí změnit práci kvůli nízké mzdě

práce

Zaměstnanci v devíti evropských zemích vyjádřili v šetření Alma Career silnou nespokojenost s výší svého platu. Jen necelá třetina je spokojená, zatímco většina cítí, že si zaslouží víc. V České republice sice vyšla spokojenost o něco lépe, ale i zde roste chuť po změně.

Většina zaměstnanců si připadá finančně nedoceněná

Jen 27 % lidí je spokojeno se svou mzdou. Dalších 33 % ji hodnotí negativně a zbytek zůstává vlažný. Šetření platformy Paylab ukázalo, že největší nespokojenost panuje v Litvě, Lotyšsku a Chorvatsku. Nejlépe si vedla Česká republika, kde je spokojených přibližně 32 % respondentů.

„Tento pocit je výraznější v baltských a balkánských zemích, zatímco lidé v Česku, na Slovensku a v Estonsku jsou s výší svých příjmů o něco spokojenější,“ uvedl Jozef Plško z Alma Career.

Rozdíly jsou patrné i mezi pohlavími. Spokojených je jen 24 % žen oproti 30 % mužů. Věk také hraje roli – lidé nad 45 let jsou méně spokojení, i když často zastávají vyšší pozice.

Lidé chtějí přidat. Ale kolik?

Co by zaměstnance uspokojilo? Jen malé procento by bylo spokojeno s dvojnásobkem. Nejvíce lidí by bralo přidání mezi 11 až 20 procenty. Každý čtvrtý by si přál nárůst o 20 až 50 %. U lidí s nízkým příjmem se častěji objevovala touha po vyšším navýšení, což odráží ztrátu reálné kupní síly v době inflace.

Překvapivě umírněná očekávání mají Češi, Slováci a Estonci. V těchto zemích většina zaměstnanců požaduje zvýšení do 20 %, zatímco například v Bosně a Hercegovině je běžné očekávání navýšení o více než 30 %.

Nespokojenost vede k úvahám o změně

Celkem 77 % zaměstnanců zvažuje, že během následujících šesti měsíců změní práci. V balkánských zemích dosahuje tento podíl až 90 %.

„Když jsme se těch samých respondentů zeptali, zda zvažují změnu zaměstnání, 77 % odpovědělo, že ano – což svědčí o široce rozšířené nespokojenosti,“ dodává Jozef Plško.

V České republice je přitom skutečná mobilita nižší. Podle dat Alma Career aktivně hledá novou práci jen 15 % zaměstnanců. Rozdíl mezi tím, co lidé chtějí, a tím, co udělají, je propastný. Důvodem je nejistota, obavy z odmítnutí a nedostatek rezerv na přechodné období.

Překážky brzdí změnu, firmy to musí chápat

Mnoho lidí zůstává ve stávající práci ne proto, že by byli spokojení, ale protože se bojí. Finanční závazky, nedostatek informací o trhu nebo nízké sebevědomí jim brání udělat krok vpřed.

„Pokud se zaměstnanci delší dobu mzda nezvyšovala, je možné, že je oproti svým kolegům podhodnocený,“ říká Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz.

Pro firmy to znamená jediné – nestačí nabídnout volnou pozici. Je potřeba rozptýlit obavy a nabídnout jistotu. Kdo to pochopí, získá náskok v boji o talenty.

Zdroje info: Miroslav Dravecký, https://zpravy.kurzy.cz/808380-mezinarodni-setreni-alma-career-jen-27–lidi-je-spokojeno-se-mzdou-77–oslovenych-zamestnancu/

Náhledové foto: Pixabay