Tři největší sítě čerpacích stanic zbrojí na elektromobily

nabijecka

Už je to nějaká chvíle, co země Evropské unie podepsaly Green Deal. Znamená to tedy, že nová auta se spalovacím motorem v Evropě se přestanou prodávat v roce 2035. Tento krok má snížit emise skleníkových plynů na minimum. Možná se ptáte, jaké využití najdou čerpací stanice. Odpověď je spojená s elektromobily, jelikož se chystají investovat do pořízení dobíjecích stojanů pro elektromobily. Tři největší sítě čerpacích stanic u nás již nabízí okolo 400 dobíjecích míst, kde mohou majitelé elektromobilů dobít svá vozidla. Svou kapacitu ohledně dobíjecích stojanů hodlají tyto sítě rozšířit. Řeč je o:

  • Benzina,
  • MOL,
  • EuroOil.

Benzina

Největší sítí v tuzemsku je společnost Orlen Benzina. Svým zákazníkům nabízí 440 stanic. Celkem nabízí 246 dobíjecích bodů pro elektromobily na vybraných 61 stanicích. Jejich strategie počítá s instalací dalších nabíječek do roku 2030. Každá druhá čerpací stanice by tak měla obsahovat dobíječky. Pokud by se vývoj elektromobility zrychlil, tak nemá společnost, podle mluvčího Benziny Lady Gadase, přizpůsobit se a urychlit tak instalaci nových bodů dříve, než do roku 2030.

Společnost si zakládá na spolupráci s energetickými společnostmi, jakými jsou ČEZ, E.ON nebo PRE. Stanice se starají o dohled a obsluhu zákazníků, zatímco poskytovatel zařizuje provoz. Většina dobíjecích stanic nabízí stejnosměrné nabíjení s výkonem 50 kW a střídavé 22 kW. Benzina neotálí a v budoucnu chce vybudovat dobíjecí stojany se čtyřmi dobíjecími body o výkonu 150 kW. Zpočátku se má jednat o osm lokalit v rámci transevropské dopravní sítě.

MOL

Druhou sítí je MOL. Ta má celkově v naší zemi okolo tří set čerpacích stanic. Na 26 z nich má k dispozici 28 dobíječek s vyváženým poměrem stejnosměrného či střídavého proudu. Stejně jako Benzina směřuje budoucnost směrem k elektromobilitě. V plánu cílí především na rychlonabíječky.

EuroOil

Současná trojka na trhu EuroOil je v porovnání s MOL o něco dále, co se týče servisu pro elektromobilitu. Už čtvrtým rokem spolupracuje s energetickými společnostmi na rychlodobíjecích stanic. V provozu mají zatím dobíječky na 42 čerpacích stanic a připravují dalších 40-50.

Momentálně mohou majitelé elektromobilů využít dva typy dobíječek. V prvním případě jde o 50 kW, ve druhém 75 kW. 75kW lze rozšířit na dvojnásobek čili 150 kW. Problémy nastávají především ve výši částky a zdlouhavém procesu, co se týče dobíječek s vysokým výkonem.

Zdroj: https://www.e15.cz/reklama/cerpaci-stanice-se-k-elektromobilite-stavi-celem-tri-nejvetsi-site-nabizeji-stovky-dobijecich-bodu-1399599

Náhledové foto: Pixabay