Typy půjček pod drobnohledem
Typů nabídek půjček je na českém trhu opravdu hodně. Pokud přemýšlíte nad půjčením si peněz, určitě je dobré se ve finanční terminologii vyznat. Znáte všechny typy půjček? Na to se dnes podíváme a pár základních si představíme.
Hotovostní půjčka
Jde o nejčastější půjčku. Její varianty jsou ještě bezúčelová a účelová. Podle toho, zda máte dané peníze jen na jeden účel nebo na libovolné účely. Účelové půjčky mají často výhodnější podmínky, jelikož víte, do čeho přesně chcete peníze dát, a ví to tedy i věřitel. Neúčelová půjčka má pak často vyšší úrokovou sazbu, ale můžete ji použít na cokoli.
Konsolidace půjček
Dalším produktem, který je hojně nabízen je takzvaná konsolidace půjček. Funguje tak, že máte-li již mnoho půjček, sloučíte je do jedné. Splátky jdou pak nastavit lépe, navíc můžete často i během splácení ještě hýbat s výší splátek.
Půjčka přes „kreditkou“
Možná to nevíte, ale každé placení pomocí kreditní karty je půjčování si peněz. Výhodou je však bezúročné období. Pokud v této době vrátíte peníze na účet kreditní karty (který je oddělen od vašeho běžného účtu), neplatíte úroky ani poplatky.
Kontokorent
Ten v praxi znamená, že na svém běžném účtu můžete jít do mínusu. Pokud tedy platíte kartou či vyberete a nemáte již žádné své peníze na účtu, půjčujete si prostřednictvím kontokorentu. Každou příchozí platbou se vám pak snižuje mínusová hodnota, až v mínusu již nejste. Proto neexistují žádné pravidelné splátky. Jsou tu však vyšší úroky.
Hypotéka
Přes tu si půjčujete zpravidla nejvyšší částky a nejčastěji na bydlení. Splácení se pohybuje okolo desítky až dvou desítek let. Podle toho, jak si to při uzavírání smlouvy nastavíte. Musíte mít také nějaké své naspořené úspory, které banka vyžaduje. Navíc při hypotéce musíte podepsat zástavní právo bance na nemovitost pro případ, že nebudete moci hypotéku splácet. Pak se banka jako věřitel uspokojí na nemovitosti.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.