Učitelé jako další oběť vládních úspor: Nic, co by se nedalo čekat
Vláda aktuálně hledá, kde by mohla ušetřit. Důkazem může být třeba takové snížení finančních prostředků důchodcům v rámci valorizace, o které se aktuálně vládní strany přou s opozicí. Mnozí poslanci dokonce přímo na pracovišti přespávají. Tak jako tak ale úspora na důchodech zřejmě nebude jediná. Začíná se hovořit o tom, že na řadu půjdou v jistém slova smyslu také učitelé. Těm vláda slíbila, že budou od roku 2024 brát 130 % průměrné mzdy. Nyní to tak ale nevypadá. Časy se mění.
Dostanou jen ti, kteří pro školu dýchají
Vypadá to, tak že přidáno dostanou pouze ti nejlepší učitelé, kteří by se pro školu doslova obětovali. Jak takové pedagogy ředitel pozná? Dost složitě. Podle výsledků asi těžko. Každé dítě je jiné a pedagogická činnost z hlediska kvality neměřitelná. Poznat tedy ony obětavce třeba podle toho, že zůstávají dlouho na pracovišti, je také vcelku irelevantní. A hospitace? Každý si umí připravit nějakou tu nadstandardní hodinu. Těžká volba. Nyní by pedagogové za předpokladu, že by ono navýšení platilo, brali 52 000 korun hrubého. Podle tabulek ale berou jenom 47 590 korun.
Automatické přidání se konat nebude
Přesně tak. Válka a zdražování energií jsou nejožehavější témata všech vládních politiků. Tím pádem bude dle koalice nutné přilít peníze spíše rodinám s dětmi a firmám. Navýšení prostředků pro učitele tedy půjde nejspíše do nadtarifní složky. Školy také přišly o ostatní investiční výdaje, takže peníze mohou jít klidně i na pomůcky nebo vzdělávání pedagogů. Vláda přitom slíbila oněch 130 % všem bez rozdílu.
Mediální obraz nenasytných učitelů
Bohužel, takto pokřivené vnímání pedagogů je dnes vcelku běžnou záležitostí. Na oněch 130 % dosáhnou jen někteří a v médiích se bude psát o tom, jak učitelé dostali přidáno a jak se mají zase o něco lépe. Školství by přitom potřebovalo ušetřit úplně někde jinde. Stačilo by zrušit veškeré přidružené instituce typu Národního vzdělávacího institutu a podobně. Úředníků na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy je také více než dost. Peníze zkrátka tečou úplně někam jinam než přímo na samotné vzdělávání. Vše ještě navíc křiví dotace.
Školní psycholog jako přílišný luxus
Fakt, že budou mít z hlediska zvýšení peněz na výplaty smůlu třeba takoví školní psychologové nebo asistenti je jasný. Co se týká asistentů, při změně školského systému by se je dalo do jisté míry postrádat, nicméně školní psycholog by měl být hlavně při školách ve větších městech samozřejmostí. Peníze na něj ale nebudou. Prostě se na školství začne zase šetřit. Nic, co by se nedalo čekat.
Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/navyseni-penez-pro-pedagogicke-pracovniky-msmt-vlada-podvod.A230228_122541_domaci_imat?zdroj=top, https://www.npi.cz, https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3549799-penize-na-rust-platu-ucitelu-z-osmdesati-procent-mely-jit-do-tarifu
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.