Ultrazpracované potraviny škodí zdraví. Měly by mít na obalech varování, jako je tomu u tabáku

supermarket

Průmyslově zpracované potraviny by měly mít na obalech stejné varování, jako je na tabáku. Alespoň takového názoru je epidemiolog Carlos Monteiro. O které potraviny se jedná? Budou v obchodech tyto potraviny s varovným označením?

Nárůst obezity je alarmující. Průmyslově zpracované potraviny vytlačují zdravou stravu po celém světě, a to navzdory rostoucímu počtu důkazů o rizicích, které představují. Profesor Carlos Monteiro z univerzity v São Paulu je toho názoru, že by tyto potraviny měly mít na obalech varování, jako je tomu u tabáku.

Poznatky brazilského vědce

Profesor Carlos Monteiro na červnovém Mezinárodním kongresu o obezitě upozornil na alarmující nárůst obezity a její riziko představující pro děti i dospělé. Zjistil, že lidé kupují méně luštěnin, rýže apod., ale naopak v nákupních košících mají zejména limonády, uzeniny, instantní nudle, balený chléb či sušenky. Pro tuto skupinu potravin Monteiro se svým týmem zavedl do odborné literatury nový termín, a to ultrazpracované potraviny.

Nižší cena je mnohdy prioritou

Tzv. ultrazpracované potraviny vznikají průmyslovým zpracováním, jehož záměrem je výrobu potravin zjednodušit, urychlit a zejména zlevnit. Zpravidla tak bývají tyto potraviny dostupnější i pro ty, kteří si po finanční stránce nemohou dovolit dražší potraviny, pro osoby ze znevýhodněných skupin apod. Jedná se o produkty, které bývají dlouho skladovatelné a obsahují řadu přídavných látek. Ty vylepšují jejich chuť a vlastnosti.

Brazilský profesor Monteiro uvedl, že potravinářští giganti uvádějící na trh tzv. ultrazpracované potraviny moc dobře ví, že v rámci konkurenceschopnosti musí být jejich produkty pohodlnější a cenově dostupnější, jakožto i chutnější. Aby došlo k maximalizaci zisku, musí mít tyto potraviny nižší výrobní náklady a vyšší spotřebu.

Zákaz prodeje ve školách a zdravotnických zařízeních

Utrazpracované potraviny jsou komerčně vyrobené průmyslovým zpracováním. Jsou snadno dostupné kvůli typicky dlouhé skladovatelnosti, snadné konzumaci díky zpracování. Prodej těchto potravin by měl být dle brazilského vědce zakázán zejména ve školách a zdravotnických zařízeních. Potraviny by rovněž měly být výrazně zdaněny a získané příjmy by se měly použít na dotování čerstvých potravin.

Mezi tzv. ultrazpracované potraviny patří například sladké či slané balené sušenky, včetně brambůrek, čokoládové tyčinky, destiláty, slazené, mléčné a ovocné nápoje, ovocné jogurty, instantní nudle a polévky, zmrazená či připravená jídla, fastfoodové sendviče, hranolky, burgery, kuřecí i rybí nugety apod.

Zdroj: https://www.iportal24.cz/featured/ultrazpracovane-potraviny-by-mely-mit-varovani-stejne-jako-je-na-tabaku/

https://www.zdravezpravy.cz/2024/06/06/varovani-prumyslove-zpracovane-potraviny-skodi-zdravi/ https://www.nytimes.com/2024/05/06/well/eat/ultraprocessed-foods-harmful-health.html

Náhledové foto: Pixabay