Umělá inteligence: Revoluce, která promění svět práce, říká bývalý ministr financí USA

Umělá inteligence

Technologický pokrok umělé inteligence (AI) může zcela změnit podobu lidské práce, jak ji dnes známe. Přestože plné dopady této revoluce budou patrné až v delším horizontu, její potenciál je obrovský a zasáhne napříč odvětvími. Tímto tématem se zabývá bývalý ministr financí Larry Summers, nyní člen správní rady OpenAI, společnosti stojící za chatbotem ChatGPT.

Nadšení investorů

Přelomová technologie generativní umělé inteligence, kterou představuje ChatGPT, vyvolala na Wall Street vlnu spekulací a investičního nadšení. Mnozí investoři se snaží vydělat na této převratné technologii, která mění svět. Toto přehřátí trhu však vyvolalo debatu, zda nejsou investoři ve svém nadšení příliš rozčílení a nevěnují situaci přehnanou pozornost.

Larry Summers, který se stal koncem loňského roku členem správní rady OpenAI, k této debatě poznamenal: „Realita je taková, že překonat poslední míli technologického vývoje, kdy se revolučnínovinka promění ve věc užívanou širokou veřejností, trvá obvykle déle, než lidé doufají.“ Summers tak přímo odmítá představu zázračného zvýšení produktivity v následujících třech až pěti letech.

Křivka produktivity J

Cestu k plnému využití potenciálu nových technologií Summers přirovnal ke křivce ve tvaru písmene J. „Realizace zvýšení produktivity díky převratné myšlence vyžaduje roky investic, výzkumu a vývoje,“ vysvětlil s tím, že počáteční fáze je spojena s obrovskými investicemi bez viditelných výsledků. Názorně to demonstruje na příkladu autonomních vozidel, na kterých pracují desítky tisíc lidí, aniž by zatím nahradily řidiče.

AI nahradí téměř všechny profese

Summers je však přesvědčen, že umělá inteligence v dlouhodobém horizontu zcela promění podobu práce, jak ji známe. „Nabízí se perspektiva, že nenahradí jen některé formy lidské práce, ale téměř všechny,“ řekl s tím, že AI zvládne kognitivní úkoly bílých límečků od stavby domů po lékařské diagnózy. V takovém světě bude emoční inteligence cennější než IQ. „AI nahradí lékaře, který stanoví složitou diagnózu dříve, než schopnost zdravotní sestry držet vyděšeného pacienta za ruku,“ dodal Summers.

Má cenu brát tyto názory vážně?

Je zřejmé, že kolem AI panuje určitý skepticismus, co se týče jejích schopností dostát všem slibům a očekáváním. Ačkoli se mnoho mluví o AI revoluci, některé z těchto slibů zůstávají neuskutečněné. Jako příklad můžeme vzít autonomní vozidla, která měla být realitou už od roku 2020, ale v praxi se ukazuje, že dosáhnout plné samostatnosti je mnohem komplikovanější, než se původně myslelo.

Tato situace nám naznačuje, že bychom měli být opatrní a neakceptovat všechny tvrzení o AI bez kritického posouzení. Musíme si uvědomit, že technologický rozvoj nemusí vždy odpovídat našim představám nebo plánům, které nám byly prezentovány. Skutečnost může být složitější a dosažení pokroku může trvat déle, než jsme očekávali.

Je také důležité brát v úvahu perspektivu a možné finanční zájmy těch, kdo se o AI vyjadřují. Například Larry Summers má finanční spojení s jednou z předních firem v oblasti umělé inteligence, což může ovlivnit jeho názory na význam a potenciál AI.

Zdroje info: Reddit, https://www.thestreet.com/technology/openai-board-member-has-a-scary-prediction-for-the-future-of-work-larry-summers-sam-altmant, https://www.msn.com/en-us/money/careersandeducation/larry-summers-now-an-openai-board-member-thinks-ai-could-replace-almost-all-forms-of-labor-just-don-t-expect-a-productivity-miracle-anytime-soon/ar-BB1kFN1D

Náhledové foto: Pixabay