Uprostřed rekordního utrácení hází vláda učitele přes palubu

01_ucitel

V průběhu svého funkčního období vláda často proklamovala, že školství je pro ni prioritním oborem. Zvyšování platů je samozřejmě prvním a hlavním krokem k tomu, aby byli učitelé (a adepti tohoto povolání) jakožto nejdůležitější prvek celého systému řádně motivováni. Vláda se proto zavázala k tomu, že zajistí zvýšení platů učitelů tak, aby do roku 2023 dosáhly výše 130 procent průměrné mzdy. Současná situace veřejných rozpočtů (která s koronavirovou pandemií souvisí pouze zčásti) ale podle Ministryně financí Aleny Schillerové toto navýšení neumožňuje kvůli senátním úpravám. Na rozdíl od jiných skupin státních zaměstnanců nebo nebo důchodců se tak učitelé dost možná žádného navýšení svých příjmů nedočkají.

Učitelské platy a jejich zvýšení

Pro začátek je nutno si ujasnit jaká je situace. Původní novelu zákona, která definovala cíl nastavit učitelské platy na zmíněných 130 procent průměrné mzdy, schválila Poslanecká sněmovna hlasy všech stran v lednu letošního roku s tím, že na požadovanou hodnotu se platy dostanou v roce 2023. Senát Poslanecké sněmovně novelu vrátil s úpravami, které zaváděly také automatickou valorizaci učitelských platů. Vládní strany se nyní ale proti zákonu, který její poslanci sami pomohli prohlasovat, staví zády. Podle Ministerstva financí by toto zvýšení znamenalo nárůst výdajů o 24 miliard korun a bylo by nutné škrtat v platech jiných skupin zaměstnanců.

02_ucitel

Foto: Pixabay

Obří schodky

Podle školských odborů je vládní argumentace chybná a navýšení výdajů by ve skutečnosti bylo na úrovni 7 miliard. To vše v kontextu rekordních rozpočtových schodků (370 miliard v roce 2020, 500 miliard letos a 390 miliard v roce 2022), ve kterých jsou mimo jiné započítané i operace jako nekoncepční jednorázový příspěvek důchodcům i zvyšování důchodů nad zákonnou valorizaci, stejně jako snížení daně z příjmů fyzických osob nebo zrušení superhrubé mzdy.

Postoj vlády kritizují kromě školských odborů i opoziční strany. Důležitý bude především postoj ČSSD a KSČM, které zatím drží linii s hnutím ANO, současně ale s učiteli vyjednávají. Pokud by se tyto dvě strany rozhodli premiéra a ministryni financí „potopit“, navýšení by Poslaneckou sněmovnou prošlo.

Je třeba vzít také v úvahu blížící se volby, díky kterým může být takovýto velký střet s opozicí pro vládu riskantní. Vláda se tak bude pravděpodobně chtít s učiteli dohodnout na kompromisním návrhu. 

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.