Ústavní dodatek o obraně se zbraní nabyl účinnosti

Zbraň

První říjnový den byl den, kdy nabyla účinnosti novela ústavy, která zakotvila právo na obranu se zbraní v ruce. Tento dodatek vyvolal řadu diskusí a kontroverze. Co pro ústavou zakotvená práva a právní řád obecně tato změna znamená?

V ústavě přibyla jedna věta

Od 1. října 2021 přibyla v naší ústavním pořádku, jehož je Listina základních práv a svobod součástí, jedna věta. „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Listina základních práv a svobod se za posledních 30 let měnila jen jednou. Tento ústavní dodatek započal veřejné diskuse o tom, jaké by mělo být postavení držitelů legálních zbraní a jak se má společnost vlastně k této problematice stavět. Nutno však dodat, že pro úpravu používání legálně držené zbraně a pro institut krajní nouze a nutné obrany se nic nemění. Novela má tedy toliko symbolický charakter. Může však nabýt i vyšší důležitosti, a to v případě, kdy by zákonodárce chtěl omezovat tyto instituty či držení zbraní. V takovém případě by toto ústavou zaručené právo bylo jakousi pojistkou.

Změnu odstartovali občané

Nutno dodat, že tato změna ústavy je také unikátní v tom, že do velké míry ji odstartovali sami občané. Konkrétně šlo o platformu LIGA LIBE, která iniciovala jednání o těchto změnách masivními peticemi, které měly velký počet podpisů. Petice podepsaly statisíce občanů, ale i velká část českých politiků, jako například předsedy obou komor Parlamentu České republiky či prezident republiky. Bylo tedy jasné, že se na politické scéně a mezi zákonodárci nakonec najde shoda na změně Listiny základních práv a svobod, což se také stalo.

Novela má i své odpůrce

Samozřejmě, že jako i jiné aktivity, i tato změna měla své odpůrce. Zejména šlo o to, že jde o nadbytečnost či zbytečnost. Právě kvůli charakteru ústavní změny, která nespočívá v tom, že by aktivně měnila práva a povinnosti platné právní úpravy zejména nutné obrany a legálního užití zbraně. Jedním z hnacích motorů zastánců této změny byly také unijní aktivity, které obecně směřují v rámci boje proti kriminalitě a terorismu v omezování držení zbraní. Odpůrci novely pak upozorňovali na to, že těmto snahám změna Listiny stejně nezabrání, jelikož právo Evropské unie je nadřazeno normám (i ústavním) členských států. Takto to však úplně nefunguje. Zaprvé právo EU není nadřazeno právu českému, má jen aplikační přednost, respektive musí být české právo vykládáno eurokonformním výkladem. Dále je pravdou, že při přijímání sekundárního práva EU se musí zohlednit ústavní zásady členských států.

Zdroj: Protext LIGA LIBE dostupné na https://www.protext.cz/zprava.php?id=37537
Náhledové foto – Pixbay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.