Úvěrová smlouva. Na co si dát pozor
Dostali jste se do nevýhodné finanční situace? Potřebujete si vzít dlouhodobější půjčku třeba na bydlení? Ať už řešíte cokoli, určitě vás nemine podepisování úvěrové smlouvy. To my mělo proběhnout z obou stran maximálně hladce. U samotného věřitele, tedy bankovní nebo nebankovní instituce tomu tak určitě bude, nicméně vy byste jako dlužník mohli nepříjemně naletět. Proto je zapotřebí vědět, co všechno byste měli brát před uzavřením takovéto smlouvy v potaz. My se na některé nejznámější aspekty podíváme podrobněji v následujících řádcích.
Poskytoval musí být ověřený
Je ve vašem hledáčku bankovní nebo nebankovní půjčka? Ať už je to jakkoli, rozhodně byste si měli ověřit samotného poskytovatele. Ten by měl splňovat mnohá důležitá kritéria. Určitě je zapotřebí vybírat pouze ze společností majících licenci od České národní banky. Poznat se dají vcelku jednoduše. V moderních srovnávačích na internetu už fakticky jiné ani nenajdete. Poskytovatelé prokázali to, že se dokážou k dlužníkům chovat maximálně férově.
Stručná a přehledná smlouva
Chtěli byste si číst smlouvy mající spousty stránek? Asi ne. Vždyť mnohé věci jsou v nich navíc zaznamenány malým písmem. Často ty nejdůležitější. I proto počítejte se smlouvou, která má maximálně dvě strany. Všechno si pořádně přečtěte včetně sankcí. Ač si myslíte, že dokážete bez problémů splácet, situace se může vymknout kontrole a vy se dostanete do nepříjemných potíží. To samozřejmě nechcete připustit. Jinak je důležitá i úvěrová kalkulačka, která také mnohé věci zanesené ve smlouvě potvrdí.
Veškeré údaje a RPSN
Určitě si zkontrolujte všechny údaje týkající se věřitele i dlužníka. Musíte vědět, jaká je výše půjčka a jak vypadají veškeré poplatky, které jsou s ní přímo spjaté. Na mysli máme především RPSN. Právě roční procentuální sazba nákladů jednoznačně prozradí, jaký přeplatek budete muset ve finále uhradit.
Smlouva: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.