V Baltském moři dochází k rabování vraků, zločinci na tom vydělávají velké peníze
Švédská pobřežní stráž nedávno upozornila na problém s rabováním lodních vraků v Baltském moři. Situace se již natolik zhoršila, že skutečně hrozí nenapravitelné ztráty na evropském kulturním dědictví.
Baltské moře jako ráj archeologů
V Baltském moři se podle odhadů nachází až 100 000 lodních vraků, které ukrývají nespočet cenných historických artefaktů, a především svědectví o životě lidí v minulých staletích. Baltské moře je navíc poměrně slané, a ne příliš hluboké. Archeologové tak mohou vraky poměrně dobře zkoumat a ty jsou často ve velmi dobrém stavu. Stále častěji se ale stává, že z vraků cenné předměty mizí, čímž se snižuje i jejich význam pro výzkum. Z vyrabovaného vraku získáte zkrátka mnohem méně informací než z toho kompletního.
Foto: Pixabay
Cíl turistů i zločinců
Vraky lodí v Baltském moři ohrožují jak sportovní potápěči, tak organizované zločinecké gangy. V prvním případě se jedná o lidi, které láká prohlídka vraku, z ponoru si ale chtějí odnést alespoň malý suvenýr. I to samo o sobě historikům a archeologům komplikuje práci. Ještě mnohem horší jsou však velké organizované skupiny, které se k vrakům potápí proto, aby z něj vyzvedli cokoliv, co by mohlo mít nějakou cenu ne černém trhu s uměním a historickými artefakty.
Pro tyto gangy se jedná o velmi výnosnou činnost, vrak však často zcela vyrabují a jeho cena pro poznání historie je následně zcela nulová. Policie a pobřežní stráž se snaží na moři hlídkovat a také dokumentovat škody, které na konkrétních vracích nepovolaní lidé způsobili. Boj proti těmto podmořským nenechavcům je ale velmi náročný, neboť je třeba pokrýt obrovskou plochu a vlastní zločin se odehrává desítky, či stovky metrů pod hladinou.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/vraky-lode-lod-baltske-more-svedsko-pobrezni-straz-ochrana-bodekull.A230803_112440_eko-zahranicni_jadv
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.