V Evropě se stále častěji začíná mluvit o návratu k jádru
Česká republika je zemí, kde má na politické úrovni i mezi obyvateli jaderná energetika velmi silnou podporu. V Evropě v tomto ohledu spolu s Francií ale patří spíše k výjimkám. To by se ale mohlo brzo změnit a není vyloučené, že se nacházíme v blízkosti zlomového momentu, který bude znamenat širší evropskou shodu v oblasti jaderné energetiky. Ne snad, že by o tom ostatní evropské země přesvědčila česká diplomacie, jak si občas dává za cíl, ale změna je v dohledu prostě pro objektivní parametry, které jádro nabízí.
Energetická krize jako šance na změnu
V současné době se nejen Evropa, ale celý svět, nachází v poměrně neutěšené energetické situaci. Poptávka se zvyšuje a nové čisté zdroje rostou pomalu. Požadavek na to, aby byly elektrárny ekologické a oprostily se od fosilních paliv je přitom zcela ospravedlnitelný a jeho naplnění je pravděpodobně nevyhnutelné. Problém je v tom, že čistým, dostatečně výkonným a stabilním zdrojem, je právě jen a pouze jádro. Ostatní obnovitelné zdroje jsou příliš závislé na počasí a dalších podmínkách na to, aby se staly páteří energetického systému.
Výše uvedené je o to významnější, že klimatická změna vede ke stále častějším extrémním výkyvům počasí. O to složitější je udržet obnovitelné zdroje v provozu tak, aby nedocházelo k nebezpečným výpadkům. Klimatická změna je v tomto ohledu spojencem příznivců jaderné energetiky.
Foto: Pixabay
Mění se německý postoj?
Ekonomicky i politicky nejvýznamnější země kontinentu – Německo – po fukušimské havárii v využívání jádra vycouvalo a brzy by chtělo odstavit i své zbývající funkční bloky. Pomalu ale jistě se ale v německém veřejném prostoru začínají objevovat názory, že to možná není tak úplně rozumné. Německo je tahoun změn majících za cíl učinit energetiku bezemisní. To je jistě chvályhodné. Jak Mezivládní panel OSN pro klimatické změny, tak odborné výbory Evropské unie ale konstatovaly, že bez jaderné energetiky to prostě nepůjde.
V německých denících je proto toto téma stále častější. Úplná otočka v politice je ale pravděpodobně ještě daleko. I proto, že v nové vládě pravděpodobně zasednou Zelení, kteří mají protijaderný postoj ve svém programu. O nových blocích se ale začíná mluvit i v Nizozemsku nebo ve Švédsku a atmosféra se mění i v Itálii. Bude tak zajímavé sledovat, jakým směrem se evropská energetika v následujících letech opravdu vydá.
Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/analyza-zapadni-evropa-se-probouzi-jaderny-exit-nemusi-byt-navzdy-1384093
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.