V Londýně se přestaly prodávat kanceláře. Proč?
Pokud bychom intenzitu jakékoliv ekonomické krize posuzovali podle zájmu o koupi komerčních nemovitostí, tedy kancelářských prostor, obchodních center apod., došli bychom k závěru, že v současné době prožíváme krizi opravdu silnou. Ten, kdo si za zdroj svých dat vybral Londýn, musí nicméně dojít k závěru, že se jedná o krizi skutečně apokalyptickou. Kanceláře se zkrátka neprodávají.
Londýn a realitní trh
V prvním čtvrtletí loňského roku se v Londýně, ještě nedávno jednoznačně hlavním evropským městem finančního světa, prodaly komerční nemovitosti za 400 milionů liber, tedy necelých 11 miliard korun. O rok dříve to bylo přitom za stejné období téměř o devadesát procent více.
Nic takového Londýn v novodobé historii nepamatuje, ani v roce 2008, ani během covidové mizérie roku 2020. Situace je tedy rozhodně vážná.
Foto: Pixabay
Důvody pro malý zájem o komerční prostory
Důvodů pro úpadek zájmu o londýnské komerční prostory je hned několik. Velká Británie stále pociťuje dopady Brexitu, ekonomice neprospěly ani covidové uzávěry, a především: Británii zcela zásadním způsobem vyděsil ekonomický plán tehdejší premiérky Liz Trussové. Ta svým plánem zničila důvěru finančníků a obchodníků ve světlou budoucnost britské ekonomiky. S tímto dědictvím se potýká i její nástupce, premiér Sunak.
Je však třeba říct, že Londýn není ani zdaleka jediným evropským městem, které pociťuje významný pokles zájmu o komerční nemovitosti. Podobný problém, byť ne v takové intenzitě, řeší například Paříž nebo Praha. K ostatním krizím se totiž přidala i válka na Ukrajině a krize energetická. Výsledek je popsaný výše.
Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/londynsky-trh-s-kancelaremi-ustrnul-prodalo-se-nejmene-budov-za-dvacet-let-1396049
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.