V masové konzervě není maso? Dvojí kvalita potravin v EU končí
Evropská unie byla v září tohoto roku vybídnuta k tomu, aby vypracovala mnohem přísnější legislativu, jež bude schopna z vnitřního trhu odstranit dvojí kvalitu nejrůznějších potravin. Ta je bohužel nesporná a rozhodně lze poukázat na několik tuzemských firem, které vyrábějí mnohem kvalitnější produkty na cizí trhy než na svůj domovský. Proč tomu tak je a kdy by se konečně mělo začít něco dít? Čtěte dál, na obě otázky se vám pokusíme srozumitelně odpovědět.
Jak se podvádí?
Velmi jednoduchým způsobem. Prostě se na stejnou masovou konzervu nebo jiný produkt lepí jiné etikety. Liší se bohužel nejenom jazykem, ale také obsahem látek v dané potravině. Za mnohdy totožnou cenu se prodívají potraviny u nás i v Německu. Ty naše jsou ale značně ochuzené a obsahují třeba oproti německým 80 % masa pouze 40 %. A to už je markantní rozdíl, co myslíte?
Proč tomu tak je?
Důvody jsou pochopitelně nasnadě. Tradičně se jedná o maximalizaci úspor ze strany výrobce. Tato nekalá praktika mu může vydělat klidně i několik milionů korun, což není zanedbatelná částka. Druhým důvodem je liknavost Evropské unie a vůbec její legislativy. Ta už se ovšem zřejmě probudila a blýská se na lepší časy. V neposlední řadě za to může samozřejmě spotřebitel. Proč by si měl kupovat něco, co je méně kvalitní? Protože etikety většinou nečte. Měli bychom tedy být obezřetnější.
Může být zanechána jakási lokální stopa?
Tady je třeba se také do jisté míry pozastavit. Vždyť třeba takové rybí prsty mohou být vyrobeny v Portugalsku z jiné ryby nebo třeba ve Španělsku. To je vcelku jasné a srozumitelné, nicméně všechny by měly mít ve všech zemích, kde se distribuují, totožný obsah masa. Lišit se mohou pouze v obsahu některých látek. Je totiž víc než jasné, že všechny ryby na světě prostě nejsou a nebudou stejné.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.