V oběhu je několik vzácných desetikorun, mají cenu až 200 tisíc
Při troše štěstí se z vás může stát boháč. Desetikoruna z roku 1993 se od ostatních mincí výrazně liší. Na první pohled ji řada lidí ale ani nepozná ale několik jich uniklo do oběhu. Kdo bude tím šťastlivcem?
Není mince jako mince
Hodnota takové desetikoruny přitom dnes nepobere víc než pár kousků pečiva. Za nalezenou unikátní minci si ale můžete pořídit třeba nový automobil. V minulosti se vydražily i mince za téměř půl milionu korun.
Foto: Pixabay
Aktuálně jsou v oběhu např. desetikoruny s vadou ražby. Nápis Kč je na nich oproti jiným desetikorunám výrazně menší. Nemáte doma takovou desetikorunu třeba právě u vás v peněžence? Dvacet devět let stará mince koluje mezi lidmi. Kolik takových mincí po republice koluje ale není úplně jasné. Odhaduje se, že z celkového množství 70 milionů vyražených desetikorun by se mohlo jednat o několik málo stovek kusů.
Nějaká se vynoří zhruba jednou za dva roky. Nikdy přitom nevíte, kdy a kde to bude. Jsou známy případy, kdy lidé dostali vzácnou minci například v hračkářství nebo v samoobsluze. Pro některé lidi se honba za vzácnými mincemi stala doslova vášní. Takoví lidé pak neváhají proměnit za drobné třeba statisíce korun měsíčně. Není však známý jediný případ, kdy by lidé vzácnou minci objevili tímto způsobem. Vždy se jedná o náhodu a musíte mít opravdu velké štěstí, neboť šance je opravdu minimální.
Kde se mince prodávají
Zajímavostí je, že mezi zájemci o vzácné české mince nejsou v žádném případě jen Češi. Kupci jsou často třeba ze Spojených Států či dokonce z Japonska. Nakonec se ještě podíváme na to, která česká mince je tou vůbec nejvzácnější. Jedná se o prvorepublikový pětihaléř z roku 1924. Těchto mincí je známo pouze 18 kusů a cena jedné se může vyšplhat až k jednomu milionu korun.
Zdroje informací: https://www.epenize.eu/mezi-drobnymi-v-kapse-muzete-objevit-i-pulmilionovy-poklad/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.