V průmyslové revoluci zvítězí ten, kdo bude po pandemii správně inovovat

Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (zkráceně jen CBCSD) pořádala v červnu tohoto roku webinář, který se zabýval inovačními technologiemi po pandemii. Na webináři se podílelo také Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, ICT UNIE VUT v Brně a Česká manažerská asociace. Co z webináře vyplynulo?

Prim bude hrát digitalizace

Inovace jsou nejčastějším nástrojem v národních programech rozvoje. Pro všechny oblasti však existuje shoda na tom, že nejdůležitější bude digitalizace. Digitalizace v České republice byla ústy Zdeňka Zajíčka u ICT UNIE hodnocena, jako špičková. Avšak jen v komerčním sektoru. V soukromém sektoru a na straně uživatelů digitálních služeb není problém. Stát však musí vytvářet takové digitální aktivity, aby byly uživatelsky co nejvíce srozumitelná. To by měla zajišťovat takzvaná digitální ústava, tedy jakýsi předpis se základními pravidly a principy digitálního fungování státu a občanů.

V digitalizaci je stát 10 let pozadu

Zdeněk Zajíček také konstatoval, že na rozdíl od komerčního sektoru je stát v oblasti digitalizace 10 let pozadu. Mnoho věcí se dle něj mělo začít dělat dříve, avšak nyní to doháníme. Nejvíce napřed jsou pak severské země a poté asijské státy jako je Taiwan či Jižní Korea. První vlaštovkou dobrého postupu digitalizace veřejné správy je pak bankovní identita, která je nyní novinkou.

Kdo vyhraje čtvrtou průmyslovou revoluci?

V závěrečném projevu Petra Dovolila z Mott MacDonald: Difital Ventures bylo řečeno, že postcovidová doba ukáže, kdo vyhraje čtvrtou průmyslovou revoluci. Bude záležet na inovacích, které v této době do ekonomiky přijdou. Dále zdůraznil, že dle něj je zelená dohoda pro Evropu skvěle připravená pro digitální věk. Dále dodal, že Británie vyhrála v první průmyslové revoluci. Druhá a třetí patřila USA či nebo Jižní Koreji. Nyní se bude bojovat o to, kdo vyhraje tu čtvrtou. Pro úspěšnost českých podniků Petr Dovolil uvádí jako nezbytné fungování projekt takzvaných digitálních dvojčat. Jde o model aplikovaný ve Velké Británii. Fyzické zařízení mají svá digitální dvojčata. Na těch se opakovaně simuluje jejich fungování v reálném světě a testuje se jejich úspěšnost, udržitelnost a spolehlivost.

Zdroj: Protext České manažerské asociace
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.