Válka o Green Deal byla vyhlášena: Vítěz je nejasný
Zelená energie je dnes všudypřítomným tématem, které se skloňuje nejen v tisku a na internetu, ale pochopitelně také v nejvyšší politice. Vždyť se u nás jednalo o jedno z nosných témat voleb. Green Deal se více či méně stane budoucností. Vždyť EU prostě vyhlásila válku zemím, které vyvážejí ropu a zemní plyn. A jaký je cíl? Zbavit se fosilních paliv, ropy a také zemního plynu. Hodně zajímavé jsou názory zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky.
Vysoké ceny plynu na sebe vezmou distributoři v Evropě
Stačí se podívat na nynější ceny plynu v Evropě. Tisíc kubíků plynu nyní vyjde na 1 000 dolarů. Ještě v dubnu letošního roku šlo o pouhých 14 dolarů. Neuvěřitelný rozdíl. Jen pro ukázku. V České republice se spotřebuje ročně zhruba 7 miliard kubíků plynu. Polovinu spotřebují domácnosti, zbytek jde na výrobu hnojiv a průmysl. Stačí, aby teploty klesly lehce pod bod mrazu a spotřeba se neskutečně zvyšuje. Evropští plynaři jsou ochotní raději přijít o část zisků než připustit konec plynu. Ví, že po skončení uhlí je na řadě plyn. Dle Bartušky se plynaři bojí toho, že ceny plynu především ve velkoměstech vystřelí nahoru, což bude začátek konce.
Část průmyslu konec uhlí odstřelí
Uhelné elektrárny postupně skončí. Uhlí může nahradit jádro, nicméně může se stát i to, že budeme elektřinu dovážet ze zahraničí. Jestliže ceny energií vzrostou o nějakých 40 %, průmysl utrpí solidní rány. Některé firmy prostě skončí, což vám politici zcela logicky neřeknou. Přeměna energetického trhu v Evropě bude neskutečně nákladnou záležitostí.
Jaký je důvod raketového zvýšení cen fosilních paliv?
Vcelku prozaický. Vždyť jsme v roce 2007 zemím, jež jsou často na vývozu fosilních paliv závislé, vyhlásili válku! Rusko, Saudská Arábie, Venezuela a mnohé další státy prostě potřebují fosilní paliva prodávat. Vloni poptávka kvůli covidu klesla a na cenách se to neskutečně podepsalo. Minulý rok představoval pro exportéry doslova šok. Jen pro představu, třeba Ázerbájdžán má 90 % příjmů z ropy a plynu, Alžírsko 98 %, Rusko 75 %. A takto bychom mohli pokračovat.
Bude se energetická chudoba týkat i domácností?
Možná ano, rozevřou se nůžky mezi různými vrstvami společnosti. Zatímco rodinné domky někde na vsi jsou často krátkodobě nebo dlouhodoběji energeticky soběstačné, nejchudší lidé z panelákových bytů ne energie nemusejí mít. Stát bude muset v této době jednat.
Obnovitelné zdroje a auta bez fosilních paliv
Technologie půjdou dopředu. Také spalovací motory se vyvinuly neskutečně rychle. Expresní přeměna energetiky bude problém, nicméně jde o z dlouhodobého hlediska velmi důležitou a nezbytnou věc.
Zdroje info: https://www.visegradsky-jezdec.cz/valka-unie-o-green-deal-s-vyvozci-fosilnich-paliv/?fbclid=IwAR36fY3ChqMs1rDJceiAKP79rZc832PUQGqcsALdbp1DW5PTSm6y6DoplE4
https://www.e15.cz/rozhovory/zmocnenec-pro-energetickou-bezpecnost-bartuska-rusko-vnimame-jako-mnohem-funkcnejsi-nez-skutecne-je-1361531
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.