Vánoce na obzoru: Jak si nastavit rozpočet, abyste svátky zvládli v pohodě a klidu

Vánoce

V našich krajinách Vánoce vnímáme jako něco výjimečného. Jsou pomyslným milníkem každého roku, kdy strávíme drahocenný čas s rodinou, hodíme starosti za hlavu a dopřejeme si zasloužený odpočinek. A jakmile skončí a čas plyne, opět si začínáme říkat, kolik měsíců zbývá do dalších Vánoc.

Vše, co milujeme na těchto zimních svátcích, nás často nutí se snažit až příliš. V důsledku pak přetížíme nejen své fyzické a psychické možnosti, ale i náš rozpočet. Jenže s vyčerpaným účtem a starostmi o peníze si jen těžko užijete klidné a pohodové Vánoce. 

Jak finance vybalancovat? Inspirujte se našimi třemi tipy a uvidíte, že nejde o nijak těžký úkol!

1. Plánujte, plánujte, plánujte

Základem finančního pořádku je řádné plánování, a to i o Vánocích. Klasické sváteční výdaje za dárky, pohoštění a dekorace mohou rozpočet pořádně ohrozit, pokud věci nedostanete pod kontrolu. 

Předem si tedy jasně určete, kolik si za tyto nákupní položky můžete dovolit utratit. Pokud jste na Vánoce šetřili, máte výhodu a můžete si trochu vyhodit z kopýtka. Jestliže však pracujete s tím stejným rozpočtem jako kterýkoliv jiný měsíc v roce, s nákupy to raději příliš nepřehánějte.

Pokud chcete mít jistotu, že s penězi vyjdete, udělejte si přehled prosincových výdělků a útratpřehled prosincových výdělků a útrat. V první řadě odečtěte pravidelné výdaje jako splátky závazků, nájemné nebo inkaso a poté dejte do kupy účty za nákupy. S tím, co vám zbyde, budete muset vydržet do další výplaty, tak na to nezapomínejte.

2. S půjčkami zacházejte opatrně

Pokud ještě nemáte nakoupené dárky a zjistíte, že vám rozpočet nevychází, nevěšte hlavou – Vánoce přece nejsou o drahých darech. Zkuste raději vymyslet, jak byste na dárcích mohli ušetřit a přitom ukázat, že jste si dali záležet – můžete třeba něco vlastnoručně vyrobit nebo upéct.

Hlavní je si uvědomit, že půjčování na dárky není řešením – za ty starosti to jednoduše nestojí. Raději si tuto finanční záplatu schovejte na opravdu nutné nečekané výdaje, ať už půjde o poruchy domácích spotřebičů nebo nedoplatky za energie. Takové výdaje totiž nenaplánujete a nemůžete je ovlivnit, zatímco rozpočet na dárky ano.

Nehledě na to, zda jsou Vánoce nebo kterékoli jiné období roku, při vybírání půjčky nikdy nezapomeňte na porovnání dostupných nabídekporovnání dostupných nabídek. Parametry produktů tak budete vnímat v širším kontextu a bude pro vás snadnější najít půjčku, která se vám skutečně vyplatí. 

3. Jen tolik jídla, kolik sníte

Plýtvání jídlem je celoroční problém, nicméně o Vánocích vstupuje do popředí, protože lidé nakupují více jídla než kdy jindy. Jenže jak ukazují průzkumy, v EU se průměrně vyhodí 20 % jídlavyhodí 20 % jídla a vánoční svátky nejsou žádnou výjimkou. 

Až tedy budete sahat do regálu pro nějakou dobrotu, zeptejte se sami sebe, jestli ji opravdu sníte, nebo ji po pár týdnech objevíte v lednici a vyhodíte. Nyní pochopitelně nemáme na mysli trvanlivé pochutiny, ale spíše sýry, uzeniny a podobné lahůdky s krátkým datem spotřeby a obvykle i vyšší cenou.

Smyslem Vánoc přece není utratit majlant, ale užít si klid a pohodu. A s chaosem v rozpočtu a stresováním z toho, z čeho budete do další výplaty žít, byste si jen těžko odpočali a načerpali síly. Doufáme, že vám naše rady pomohou, a přejeme vám krásné Vánoce!

Zdroje info: mujlife.cz, enviweb.cz

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.