Vaše nároky při zpoždění vlaku nejsou zanedbatelné
Zpoždění vlaku – v České republice nic neobvyklého. Dnes se podíváme na to, na co máte právo, když se vám právě tato situace stane. Co můžete po dopravci požadovat? To se dnes dozvíte.
Zpoždění vlaku – povinnosti dopravce
Pokud se váš vlak na příjezdu či odjezdu opozdí, musí dopravce informovat cestující, a to v náležitém předstihu. To je jeho povinnost. Pokud se vám stane, že je ohlášeno zpoždění vlaku, které je delší než hodinu, máte na výběr z několika možností. Tou první je rozhodnout se, že cestu zrušíte. Máte tedy právo na vrácení jízdného. Můžete však také pokračovat v jízdě až do cíle, který jste si vytyčili. V obou případech však máte nárok na odškodnění ze strany dopravce za zpoždění vlaku.
Jak vysoké odškodnění lze požadovat?
Kolik tedy lze po dopravci požadovat? Výsledná částka se odvíjí od celkové délky zpoždění. Činí-li tato odchylka od hodiny do 119 minut, můžete požadovat až 25 % ceny jízdenky. Pokud je zpoždění delší než 2 hodiny, již můžete žádat 50 % z ceny lístku. V žádném z případů však neztrácíte nárok na přepravu. Máte-li však nějakou podobu předplaceného lístku, existují jiná pravidla. Například národní dopravce dává těmto držitelům 50 Kč za zpoždění od 60 do 119 minut. Vyšší zpoždění pak zaručuje držiteli 100 Kč.
Kdy uplatnit nárok?
Různí dopravci mají různě upraveno, kdy a jak máte hájit svá práva a požadovat kompenzaci za zpoždění. Najdete je ve smluvních a přepravních podmínkách jednotlivých společností. Vždy je tedy dobré si je přečíst před cestováním, nebo přinejmenším tehdy, kdy vám vznikne nárok na kompenzaci. Dopravce však po žádosti musí vyplatit kompenzaci do jednoho měsíce. Toto odškodnění však nemusí být jen ve formě peněz. Může mít podobu poukázek nebo jiných služeb. Pokud však výslovně požádáte o peníze, musí vám je dopravce poskytnout.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.