Vatikán vrátí Řecku historická díla. Říká tomu ale dar
Muzea, výstavní síně i reprezentačních prostory mnohých budov po celém světě jsou zaplněné uměleckými díly a historickými artefakty, které se na místo svého současného pobytu dostaly způsoby, jež jsou z dnešního pohledu minimálně diskutabilní. Není divu, že velká koncentrace těchto předmětů je většinou na územích bývalých koloniálních velmocí, nebo v historii jinak významných států. Takový byl i osud několika částí výzdoby, která původně krášlila řecký Parthenon. Několik fragmentů původních soch měla ve svém vlastnictví i Vatikán. A právě ty se nyní rozhodl do Řecka vrátit.
Co se bude stěhovat?
Papež František oznámil (rozhodnutí padlo již minulý rok) rozhodnutí vrátit 2 500 let staré mramorové skulptury. Ty původně stály v antickém Parthenonu a jedna představuje kus hlavy koně, druhá vousatého muže a třetí skulptura je hlava chlapce. Řecko doufá, že tento krok podnítí i další vlády a zahraniční instituce, které také drží sochy původem z Parthenonu, aby je vrátily.
Foto: Pixabay
Vratka nebo dar?
Vatikán však v tomto případě nemluví oficiálně o vracení, a dokonce nebude příjemcem skulptur ani řecký stát, nýbrž se bude jednat o dar Vatikánu řecké ortodoxní církvi. Přes to však Vatikán vybízí ostatní, aby následovali jeho příkladu.
Nabízí se v této souvislosti především Britské muzeum, kde jsou vystaveny další části aténského Parthenonu. Ty byly z Řecka odvezeny v 19. století, údajně se svolením Osmanské říše, která Řecko v té době ovládala. Záznamy o tom však neexistují, nemluvě o tom, že Řecko Osmanskou říši, coby tehdejší okupační mocnost neuznává. Mramor z Parthenonu je tak předmětem diplomatických sporů mezi Velkou Británií a Řeckem.
Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/recko-rim-navrat-soch-vyzdoby-antika-parthenon-dve-ste-let-vatikan-sbirka_2303071738_elev
https://www.bbc.com/news/world-europe-65071987
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.