Včelaři už teď ví, že medu bude letos málo
Se sklizní medu to nebude letos nijak bujaré. Mrazy, které se v dubnu ukázaly sice jen na krátkou chvíli, ale o to byly silnější. stihly poničit valnou část ovocných stromů. Včelaři proto bědují nad výsledky letošní sklizně, očekávají totiž podprůměrná čísla.
Med byl letos dříve
Med se letos stáčel v neobvyklou dobu, konkrétně o dva týdny dříve, než jak jsou včelaři zvyklí. Jaro si zkrátka příliš pospíšilo. Ovocné stromy však díky prudkým změnám teplot dostaly na frak. Příroda se z toho jen tak nevzpamatuje.
Foto: Pixabay
Včelám chyběl nektar, proto je medu tak málo
Změna klimatu mění vše, zprvu sucha, nyní mrazy. Jaro přišlo zkrátka dřív, než se stihly včely vyrojit. Snůškám vadí sucha, ale i četné srážky. Každá včela potřebuje svoji pastvu, pokud se vícero včel musí dělit u tu stejnou, bývá to také problém, na celkový výnos medu to může mít velký vliv.
Doženeme deficit v létě?
Druhé stáčení medu se očekává zhruba v polovině července. Je to poslední šance, jak med ještě získat, poté se včely odeberou do svých úlů a budou se pilně připravovat na zimu. Pokud se ale nestane zázrak, deficit medu bude mít podle všeho za následek zdražování potravin z něj vyrobených. Na sklonku roku bude med nedostatkové zboží, resp. bude za takovou cenu, že jej nikdo nebude chtít ani kupovat.
Množství získaného medu se na různých místech České republiky samozřejmě liší. Průměrná hodnota je však zkrátka nedostatečná a je třeba s tím počítat.
Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/vcelari-ocekavaji-podprumerne-vynosy-medu-na-vine-jsou-dubnove-mrazy_2406011054_pj
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.