Vepřové maso se stále zdražuje: Ceny jatečných prasat dosahují vrcholu

Vepř

Nedokážete si svůj život představit bez vepřového masa? Není divu, takové steaky nebo jakékoli jiné pokrmy z něj jsou naprosto skvělé a stojí za to si je dopřát. Aktuálně se ale situace má tak, že cena vepřového masa jde nahoru. Mohou za to problémy na čínském trhu. Možná byste mohli namítnout, že Česká republika přímo s Čínou v tomto segmentu neobchoduje, nicméně nikoli obchodní partneři naší země. Španělsko nebo takové Španělsko jatečná prasata do Číny exportují.

Vývoz jatečního masa do Číny vzrostl

V posledních měsících došlo ke zvýšení exportu do Číny. Země totiž byla v minulosti nucena porazit obrovské množství prasat, a tak vepřové maso na zdejším trhu nepochybně chybí. Chovatelé tudíž reagují zcela logicky.Zvyšují kvůli vyšší poptávce ceny vepřového masa. Čeští chovatelé samozřejmě z této situace dokážou vytěžit a nelze se tomu divit. Alespoň dojde k rehabilitaci domácích prodejců, kteří měli dlouhodobě problém s pokrytím nákladů.

Vepřové maso

Cena vepřového jde nahoru

Česká republika není určitě v produkci vepřového masa soběstačná. Nakupuje především v Německu, Španělsku a také Polsku. Právě u našich severních sousedů má svůj původ zhruba 50 % masa, které se u nás nachází a jež zkonzumujeme. Jen pro představu o ceně vepřového masa. V minulém roce, respektive na jeho počátku, stál kilogram vepřového masa 124 korun. V září už tomu bylo o 10 korun více. Nyní se cena zvedá dále.

Prasečí mor sužoval i Ukrajinu

Jinak se nahoru pohnuly v loňském roce také ceny jiných masných výrobků, a to konkrétně špekáčků, bůčku, šunkového salámu či samotné šunky. Ta se v průměru prodávala kolem 220 korun za kilogram. Jinak také prasečí mor propukl také v jiných zemích, mezi nimiž byla i Ukrajina či Srbsko. U nás prasečí mor až do roku 2017 nebyl.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.