Videotéky si v ČR platí jen čtvrtina lidí
Placené videotéky typu Netflix pomalu přebírají otěže nad celým filmovým průmyslem a jimi produkované firmy již jsou i na Oscarech jako doma. V Severní Americe nebo v západní Evropě si je předplácí většina obyvatel a dalo by se říct, že jde téměř o samozřejmost. Je proto zajímavé porovnat náš český trh s tím západním. Rozdíly jsou v tomto případě zřejmé.
Rozdílný zájem o videotéky
Zatímco v Nizozemsku nebo ve Švédsku si videoobsah předplácí i více než 70 procent obyvatel, v Česku je to jen asi 25 procent obyvatel. Rozdíl rozhodně není v šíři nabídky, ta je u nás prakticky kompletní. Působí zde všichni velcí hráči, tedy Netlix, Amazon Prime Video, HBO+, Disney Plus, nebo nově SkyShowtime. Diváci navíc můžou volit i jejich místní alternativy v podobě Voyo či Prima Plus.
Z evropského pohledu nicméně nejsme s 25 procenty na chvostu, v zemích jako Rumunsko, Bulharsko a trochu překvapivě i Lotyšsko, dosahuje míra předplatného těchto služeb jen asi 15 procent.
Foto: Pixabay
Proč si Češi příliš nepředplácí video?
Češi uvádějí jako nejčastější důvod toho, že si žádnou podobnou službu nepředplácejí, snahu ušetřit. Neznamená to ale, že by se snad nekoukali na televizi. Televizní vysílání sleduje 73 procent lidí a asi 20 procent lidí se dívá na televizi dokonce více než čtyři hodiny denně.
Pokud vezmeme v potaz všechny, kdo si platí buď videotéky nebo alespoň televizní poplatky, dostaneme se na 70 procent. Z toho plyne, že pro videotéky je Česká republika rozhodně trhem, kde mohou ještě nějakou dobu růst.
Zdroje informací: https://eurozpravy.cz/galerie/kultura/cesi-zaostavaji-za-eu-videoteky-si-predplaci-jen-ctvrtina-lidi.wavoij9f?foto=1
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.