Vir – nevir, ceny nemovitostí dále rostou
Mohlo by se zdát, že další masivní šíření pandemie koronaviru a s tím spojené ekonomické dopady, budou mít za následek i zastavení růstu cen nemovitostí, která byl, zejména v naší republice, v době před koronavirem, dlouhodobý. Opak je však pravdou, nemovitosti pořád nabírají na hodnotě. Dnes se podíváme na aktuální čísla v tomto segmentu trhu.
Ceny rostly i ve druhém čtvrtletí
Ceny bytů, jakožto i rodinných domů, rostly i ve druhém kvartále roku 2020. Tedy v tom období, kdy nás již plnou parou zasáhla epidemie nového typu koronaviru. Eurostat pak uvádí, že meziročně v České republice zdražily nemovitosti o 7,7 %, což z nás dělá zemi s 6. největším meziročním zdražením v rámci státům Evropské unie. Trend růstu cen nemovitostí, které jsou určené k bydlení, však zeslábl a zpomalil. V dubnu a červnu tohoto roku zdražovaly n nemovitosti pomaleji než v období od ledna do března. V první kvartále totiž rostly ceny tempem 8,6 %.
Na ekonomický propad trh s realitami nereaguje
Česká republika zažívá masivní ekonomický propad, který je zejména spjat s pandemií koronaviru, respektive restriktivními opatřeními z jara tohoto roku, která s virem v ČR bojovala. Ceny nemovitostí však na tento propad nereagují, jak bylo již výše zmíněno. Pořád rostou. Zajímavé je to zejména z historického hlediska, jelikož při minulých recesích klesaly, stejně jako ekonomika, i ceny nemovitostí. Jedním z faktorů, proč tomu tak je, jsou levné peníze. Na trhu si je lze levně vypůjčit a investovat. Navíc nízké úrokové sazby a výnosy u jiných druhů investic ještě zatraktivňuje investice do realit.
Jak je to v jiných zemích
Jak bylo již napsáno, jsme 6. zemí v pořadí v růstu cen realit. Před námi je ještě Lucembursko s 13,3 %, Polsko s 10,9 % a Slovensko s 9,7 %. Dále se před námi nachází ještě Chorvatsko (8,3 %) a Portugalsko, které nás v růstu předčilo jen o desetinu procentního bodu. Jsou však i země, kde ceny realit klesají. Jde například o Kypr, kde reality v průměru ztrácí na své hodnotě 3 % či Maďarsko, kde je pokles více jak pětiprocentní. Průměr pro celou Evropskou unii pak činil nárůst ve výši 5,2 %.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.