VISA v problémech? USA žaluje vydavatele kreditních karet za údajný monopol

platební karta

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu na společnost Visa. Obviňuje ji z nezákonného potlačování konkurence na trhu debetních karet. Visa čelí kritice za praktiky, které prý měly omezit inovace a zvyšovat náklady pro spotřebitele.

Monopol?

Společnost Visa, jeden z největších poskytovatelů platebních karet na světě, čelí vážným obviněním ze strany americké vlády. Spojené státy tvrdí, že firma zneužívala své dominantní postavení na trhu debetních karet a bránila vstupu konkurence.

Žaloba tvrdí, že Visa trestala firmy, které chtěly přejít na alternativní platební systémy, a podplácela konkurenty, aby si udržela svou moc. Ministerstvo spravedlnosti USA se domnívá, že takové chování vedlo ke zpomalení inovací a zvýšení nákladů pro americké spotřebitele a podniky.

Inovace na úkor spotřebitelů

Podle obvinění měly tyto praktiky vážný dopad na trh. Julie Rottenberg, generální poradkyně společnosti Visa, se k obviněním vyjádřila: „Podniky a spotřebitelé se rozhodli pro Visa díky její bezpečné a spolehlivé síti.“ Podle ní žaloba ignoruje skutečnost, že Visa čelí konkurenci a že trh s debetními kartami roste.

Zástupci vlády však vidí věci jinak. Podle nich Visa zneužívala svého dominantního postavení k tomu, aby vybírala nepřiměřeně vysoké poplatky. Generální prokurátor Merrick Garland uvedl, že tyto náklady se přenášely na spotřebitele: „Nezákonné praktiky společnosti Visa ovlivňují cenu téměř všeho.“

Dlouhodobé problémy

Problémy společnosti Visa nejsou nijak nové. Ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřování už v roce 2021. Firma podle žaloby ovládá více než 60 % trhu s debetními kartami v USA a ročně inkasuje z těchto transakcí poplatky ve výši 7 miliard dolarů. Tento byznys s debetními kartami je pro firmu dokonce výnosnější než její kreditní karty.

Jedním z hlavních bodů žaloby je tvrzení, že Visa uzavírala „exkluzivní dohody“ s firmami. Ty měly zajistit, že podniky budou směrovat určité procento svých transakcí prostřednictvím sítě Visa, jinak by musely platit vyšší poplatky. Tyto dohody měly být podle vlády reakcí na zákon z roku 2012, který měl podpořit konkurenci na debetním trhu.

Visa však údajně šla ještě dál. Podle žaloby vyhrožovala technologickým společnostem, jako je PayPal, vysokými poplatky, pokud by nepodepsaly dohody, které by zajistily, že jejich transakce budou procházet právě přes Visa. Ministerstvo spravedlnosti teď žádá, aby soud označil Visa za monopol a zakázal jí pokračovat v těchto praktikách.

Jak bude reagovat vláda?

Ačkoli jsou obvinění vážná, nebude pro vládu snadné prokázat, že Visa skutečně porušila antimonopolní zákony. Podle profesora George Alana Haye z Cornell Law School bude klíčovým problémem definice trhu s debetními kartami. Ačkoliv Visa kontroluje více než 60 % tohoto trhu, není jasné, zda to stačí k tomu, aby byla označena za monopol.

„Bude to obtížné,“ uvedl Hay. Podle něj společnost Visa, která se dlouhá léta potýká s kontrolami regulačních orgánů, byla na podobné soudní spory připravená. „Budou mít odpovědi. Není to pro ně překvapení.“

Zdroje info: Reddit, https://edition.cnn.com/2024/09/24/business/visa-doj-lawsuit/index.html

Náhledové foto: Pixabay