Vláda dala zákazu jednorázových plastů zelenou
V pondělí 25. ledna schválila vláda návrh zákona, který, pokud projde Poslaneckou sněmovnou i Senátem, bude mít za následek zákaz používání jednorázových plastů. Ty se obyčejně využívají například na výrobu jednorázových příborů, talířů či brček.
Zásah zejména fastfoodů
Cílem této nové právní úpravy by dle vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) mělo být zamezení zbytečného a nesmyslného nadužívání těchto plastů, kterých se produkují tisíce tun za rok a tím zatěžují životní prostředí, jak jejich výrobou, tak i ve formě odpadu. Ministr se také domnívá, že zákaz výrobků jako jsou brčka nebo nádobí z jednorázových plastů nikterak neomezí fastfoody, restaurace ani zákazníky, jelikož již dnes existuje velká řada alternativních možností.
Jde o implementaci evropské směrnice
Tento návrh zákona, který samozřejmě musí ještě projít oběma parlamentními komorami, vychází z povinnosti České republiky, jako člena EU, implementovat do svého právního řádu taková pravidla, aby byly dosažené cíle, stanovené ve směrnicích unijního práva. Právě zákaz jednorázových plastů odpovídá na směrnici z roku 2019. V ní je stanoven cíl omezení plastového odpadu v mořích. To je žádoucí zejména kvůli ochraně tamních ekosystémů, biodiverzity, ale i lidského zdraví.
Co všechno zákaz způsobí?
Předpokládejme, že tento návrh zákona bude úspěšně přijat a nabyde účinnosti. V takovém případě se bude zákaz vztahovat zejména již zmíněných plastových výrobků typu příbory, talíře, tácky nebo brčky. Stejně tak se však bude zákaz vztahovat na plastové vatové tyčinky či balonky nebo kelímky. Zákaz v návrhu zákona se vztahuje k uvádění takových výrobků na trh, respektive do oběhu. Lze však i po přijetí zákona takzvaně doprodat zásoby. Úplný zákaz jednorázových plastů by tak měl nastat až v roce 2022.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.