Voda zdarma na nádraží: Jen v omezeném množství a prostřednictvím aplikace
Bezplatný přístup k vodě se zdá být jako dobrý a efektivní nápad. Dostat se k vodě na vlakovém nádraží, zní skvěle. Jenže skutečnost je trochu jiná. Za jakých podmínek? V jakém množství? Která vlaková nádraží budou disponovat automaty s možností natočení vody zdarma?
Na českých vlakových nádražích se mají opět objevit pítka. Ale nepůjde o klasické fontánky, ale automaty na vydávání filtrované vody do vlastních lahví. Provozovatel kolejí a nádraží se tímto počinem chce zapojit do snahy ohledně omezení plastů. Na první pohled se jeví jako dobrý nápad. Jenže to má však jisté ale.
Bezplatné načepování vody
Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda uvedl, že v nainstalovaných automatech bude voda ve 100 % kvalitě, a to bez ohledu na lokalitu či stav vodovodní sítě. Finální voda by prý měla být vždy plnohodnotnou či lepší alternativou balené vody.
Každý cestující si bude moc bezplatně natočit ½ litru vody. Toto množství bude kontrolováno systémem založeným prostřednictvím mobilní aplikace nahrané v telefonu cestujícího. Tudíž bez aplikace ve svém chytrém telefonu si vodu zdarma nenačepujete. Bez mobilu pak bude možné filtrovanou vodu zakoupit a zaplatit za ni platební kartou.
V průběhu jednoho dne budou mít cestující možnost si do vlastní lahve natočit až 3 litry vody s využitím dalších tarifů aplikace Lokni. Nápad dobrý, ale senioři bez chytrého mobilu a platební karty mají v tomto případě smůlu. Přesto jsou to oni, kdo se často potýkají s dehydratací a akutní potřebou vody.
Automaty coby úspora spotřeby PET lahví
Automaty disponují funkcí pravidelného automatického proplachu. Údajně tedy mají nabízet vskutku kvalitní vodu bez chloru, nežádoucích pachů, nečistot apod. Ze statistiky vyplývá, že 12 nejvytíženějšími nádražími projde ročně na 55 milionů cestujících. V případě, že by jen každý 100. cestující místo zakoupení vody v PET lahvi využil automat, ušetřilo by se denně cca 1500 PET lahví. Dle Správy železnic tento počet za měsíc odpovídá více než 1 tuně plastového odpadu.
Vlaková nádraží s chytrým pítkem neboli automatem na vodu
Kde budou nová pítka na vodu k dispozici? Jedná se o vlaková nádraží v těchto městech: Kolín, Náchod, Děčín hl. n., Plzeň hl. n., České Budějovice, Hradec Králové hl. n., Břeclav, Praha-Smíchov a Praha hl. n. Další rozvoj by pak měl směřovat na Moravu.
Náhledové foto: Pixabay