Volá skutečně vaše banka? Podvodníci cílí i na ostražité uživatele

telefonát

Podvodníci nezahálejí a přišli na nový způsob, jehož prostřednictvím se snaží vylákat peníze. Jsou natolik vynalézaví, že v tomto směru míří nejen na důvěřivce, ale i ty více ostražité uživatele. Na co si dát pozor? A jak si ověřit, že skutečně hovoříte s bankéřem?

Kybernetičtí podvodníci mají nový způsob, díky kterému se snaží vylákat peníze. Pokud si myslíte, že vám se to stát nemůže, neboť vy jste zkrátka pozorní, tak věřte, že se to může stát každému. Alarmující je, že jde vskutku o promyšlený podvod.

Vishing je na vzestupu

Stále více se rozšiřuje vishing, což je obdoba phishingu. Jen místo e-mailu kyberzločinci využívají telefonního hovoru. Podvodníci vystupují coby zástupce úřadu a dotyčné oběti tvrdí, že se stane terčem kybernetického útoku. Vzhledem k tomu, že jde o relativně promyšlený podvod, tak se mohou obětí stát i jinak velmi ostražití jedinci.

Útočník používá dva výchozí scénáře, kdy napodobuje reálná telefonní čísla Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a vydává se za zaměstnance úřadu, nebo se vydává za pracovníka banky, volá z telefonního čísla podobného centrální lince bankovní instituce a na zaměstnance NÚKIB se jen odkazuje.

Apel na převod peněz na rezervní účet

V obou případech je stejný záměr, kdy se podvodník snaží svou oběť na druhé straně telefonu přesvědčit, že nezbývá už mnoho času, a pokud nechce přijít o své peníze, musí je převést na rezervní či záložní účet. K tomu se ještě podvodník nezapomene zmínit, pro větší důvěryhodnost, že je celá transakce pod dozorem NÚKIB s tím, že použije jméno některého ze zaměstnanců, a to zřejmě z veřejně dostupných zdrojů.

Možnost ověření, že volá zaměstnanec banky

Banky na neustále rostoucí kybernetické útoky reagují a umožňují využití způsobu v rámci ověření, že vám volá opravdu zaměstnanec banky. Funguje to sice jen v mobilní aplikaci, ale jde o velmi užitečnou službu. Tuto službu nabízí například Česká spořitelna, Raiffeisenbank, Max banka.

Jak to funguje? Pokud vám bankéř zavolá, můžete ho během hovoru požádat, aby vám do autorizační aplikace poslal požadavek k ověření. Vám se pak zobrazí v aplikaci údaje o volajícím pracovníkovi, tj. jméno, příjmení, telefonní číslo odchozího hovoru z banky. Vy si tak můžete ověřit, zda se bankéř představil pod totožným jménem a volá ze stejného čísla, které se vám ukázalo v mobilní aplikaci. Spořitelna má v rámci potvrzení i čtyřmístný kód, kdy klient vyzve bankéře k jeho přečtení, a tak si ověří, zda volá opravdu zaměstnanec banky.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-vishing-je-na-vzestupu-podvodnici-oberou-o-penize-i-ostrazite-uzivatele-40440577

https://www.penize.cz/osobni-ucty/439429-opravdu-vola-vase-banka-podvod-odhalite-snadneji

Náhledové foto: Pixabay