Všechny nevýhody práce na černo
Práce na černo je na území České republiky poměrně rozšířeným nešvarem, který na první pohled zdánlivě přináší jen samé výhody. Vždyť se přece díky tomu vyhnete daním a vyděláte si tak mnohem více peněz, ne? Při bližším prozkoumání však zjistíte, že zas tak slavné to opravdu není. V následujících řádcích vám představíme všechna rizika, kterým se svým neuváženým jednáním vystavujete.
Žádná nemocenská a minimální důchod
Na začátkem si musíme říci, že práce na černo se většině případů objevuje s podobou takovou, že zaměstnavatelé svým podřízeným vyplácejí minimální mzdu a zbytek peněz, jak se říká, dávají bokem. To se samozřejmě neblaze promítne do odvodů na sociálním pojištění, které přímo ovlivňuje výši důchodu. Pokud tedy nechcete ve stáří bojovat s chudobou, raději se práci na černo vyhněte.
Stejně tak je důležité si uvědomit, že pokud pracujete na černo, nemáte nárok na nemocenskou ani náhradu za pracovní úraz. Když totiž nepracujete oficiálně, po zaměstnavateli nemůžete chtít, aby vám vyplácel něco nad rámec svých povinností.
Dále pak také samozřejmě hrozí, že si na černo odpracujete celý měsíc v domnění, že vám následně přistanou peníze rovnou na ruku. Jenže zaměstnavatel se posléze začne cukat a odmítne vám jakoukoli odměnu poskytnout, protože jednoduše neexistuje důkaz, že vám peníze dluží. Proti takovému jednání se nedokážete obhájit, ať se snažíte sebevíc.
Za práci na černo hrozí vysoké pokuty
Úplně na závěr nesmíme opomenout také faktor lidské závisti, který může snadno vyústit v udání na příslušné úřady. Pokud vám bude práce na černo prokázána, dojde na Státní inspekci práce, která může rozhodnout o pokutě až 100 tisíc korun. A uznejte sami, že podstupovat takové riziko kvůli pár tisícovkám navíc je naprosto zbytečné.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.