Všechny příjmy, které nepodléhají dani
Každoroční povinností fyzických osob podnikajících na vlastní pěst nebo pracujících v zaměstnání (za ně to vykonává zaměstnavatel) je podání přiznání k dani z příjmů. Nutno však podotknout, že některé druhy příjmů jsou od daně osvobozeny a zpravidla se tak do daňové přiznání neuvádějí. Víte, o které příjmy se konkrétně jedná? Pokud ne, odpovědi na vás čekají v následujících řádcích.
Příjmy, u nichž se daní nemusíte obávat
Pokud po celý rok pracujete jako zaměstnanec libovolné společnosti a během toho si vyděláte do šesti tisíc korun nějakou vedlejší činností, nemusíte to do daňového přiznání uvádět. Na konečném výsledku by to stejně nic nezměnilo a proto tím úřady nemusíte zatěžovat.
Nedaní se také peníze nebo věci, které získáte v rámci dědického řízení. Platí to však jen tehdy, když hodnota vašeho nově získaného majetku nepřesáhne limitní částku pět milionů korun. V opačném případě musíte skutečnost nahlásit příslušnému finančnímu úřadu.
Studenti jistě ocení, že ani stipendia poskytnutá ze státního rozpočtu nepodléhají dani. Stejně to platí i v případě příspěvků ze spolků nebo odborových organizací. Nemusíte se strachovat ani o peníze, které získáte za darování krve a krevních derivátů. Příjmy z hazardu, reklamních soutěží a loterií jsou od daně osvobozeny do částky jednoho milionu korun ročně.
Možná ani nemusíme zmiňovat, že pojistná plnění, náhrady majetkové či nemajetkové újmy a různá další odškodnění nemají s daňovým přiznáním nic společného. Výjimku představuje pouze náhrada za ztrátu příjmu.
Dále se nedaní ani alimenty, výsluhy vojáků a členů ozbrojených sil, příležitostné příjmy do 30 000 Kč a příjmy z prodeje cenných papírů po třech letech vlastnění.
U prodeje nemovitostí existují jistá omezení
V některých případech, které jsme vám blíže popsali v jednom z dřívějších článků, nemusí člověk dani ani příjmy z prodeje nemovitosti. Jen krátce – vlastnictví nemovitosti minimálně pět let, minimálně dvouroční trvalé bydliště v prodávané nemovitosti, převádění práv k družstevnímu bytu, využití peněz k uspokojení vlastní bytové potřeby, dědictví se splněnou lhůtou zůstavitele.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.